AppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

iPhone 15 Pro / Pro Max’in RAM Kapasitesi Belli Oldu

12 Eylül’de tanıtılması beklenen iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde 6GB RAM yer alacak. Yani önceki modellerle aynı.

Apple’a yakın kaynaklar iPhone 15 serisi hakkında özel bilgiler açıklamayı sürdürüyor. 12 ya da 13 Eylül tarihinde çıkış yapması beklenen seride son olarak Pro modellerinde yer alacak işlemcinin detayları ve RAM kapasitesi belli oldu. Unknownz21 adlı kaynaktan gelen son bilgilere göre iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde kullanılacak yeni Apple A17 Bionic işlemci, 6 çekirdekli olup, yine ve 6 çekirdekli GPU ile gelecek.

Apple A16 Bionic’in 6 çekirdekli bir işlemciye ve 5 çekirdekli bir GPU’ya sahip olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle Apple A17 Bionic grafik uygulamalarında daha hızlı olacak. İşlemci ayrıca CPU çekirdeklerinde daha yüksek frekans değerlerine ulaşacak.

Apple A17 Bionic, maksimum 3,70 GHz saat hızına sahip olacak. Bu hız A16 çipinde 3,46 GHz seviyesindeydi. Ek olarak, iPhone 15 Pro modelleri, iPhone 14 Pro modelleriyle aynı yani 6 GB RAM‘e sahip olacak. Önceki söylentiler, yeni akıllı telefonların 8GB RAM alabileceği yönündeydi. Ancak Apple görünüşe bakılırsa yeni iPhone’larda RAM seviyesini artırmamayı tercih etmiş.

Performans iyileştirmelerine ek olarak, Apple A17 Bionic’in daha uzun pil ömrü sunması da bekleniyor. Yeni üretim süreci ile birlikte performansın %10-15 artması, güç tüketiminin ise %30 azaltılması bekleniyor. 3nm üretim sürecine geliştirilen işlemci TSMC tarafından üretilecek.

öte yandan Webrazzi’de yer alan bir habere göre Pro modellerdeki donanım ve kasa geliştirmeleri nedeniyle fiyat artışı beklentisi hakim. Titanyum kullanımının haricinde daha ince çerçeveler de sunacak olan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri, bir önceki modellere oranla daha başarılı ekran kasa oranlarına sahip olacak. Pro modellerin sunacağı bir diğer yenilik ise daha gelişmiş kameralar olacak. Söz konusu fiyat artışının özellikle iPhone 15 Pro Max modelinde 200 dolara kadar çıkabileceği de ortaya çıkan bilgiler arasında. 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu