Internet Explorer için Veda Vakti Geldi Çattı

Microsoft’un son 12 yıldır sadece Google Chrome indirmek için kullanılan tarayıcısı Internet Explorer artık veda etmeye hazırlanıyor.

Bizleri internet ile tanıştıran ancak son 12 yıldır kanser eden tarayıcı Microsoft Internet Explorer, 27 yıllık faaliyetinin ardından yarın kepenklerini indirmek için son dansını yapıyor. Microsoft’un bir yıl önce duyurduğu gibi, Internet Explorer 11 desteğini 15 Haziran’da tamamen sonlandıracak.

Yazılım devi Microsoft, en kısa sürede Internet Explorer’dan Microsoft Edge’e geçmenizi tavsiye ediyor. IE’nin 15 Temmuz’dan sonra çevrimdışı olacağını belirtelim. Bu yüzden yeni bir tarayıcı indirmek için elinizi çabuk tutun. Başka tarayıcıya geçiş sırasında kullanıcılar kayıtlı şifreleri, sık kullanılanları ve daha fazlasını doğrudan yeni tarayıcıya aktarabilecek.

Bir döneme damgasını vuran ancak son 12 yıldır sadece Google Chrome indirmek için kullanılan IE, Windows 10 (20H2 ve üstü) ve Windows 10 IoT’nin (20H2 ve üstü) tüm mevcut tüketici sürümlerinde devre dışı bırakılacak. Windows 11’de zaten IE 11 uygulaması yer almıyordu. Bunun yerine varsayılan tarayıcı Edge olarak geliyor.

Internet Explorer

Microsoft Edge’deki IE modu en az 2029’a kadar desteklenecek. Ayrıca Microsoft web geliştiricilerine eski uygulamaları yükseltmeleri için sekiz yıl verecek. Microsoft’un dediği gibi, 15 Haziran destek bitiş tarihinden sonraki aylarda IE uygulaması kademeli olarak Microsoft Edge ile değiştirilecek. En sonunda Windows’ta kalıcı olarak devre dışı bırakılacak. Ayrıca, IE modunun Edge’de çalışması için IE 11 gerekli olduğundan, IE’yi tamamen kendiniz kaldırmamanız gerektiği de belirtelim..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu