Intel Roket Hızında Yeni Thunderbolt 5 Teknolojisini Tanıttı

Intel hız limitlerini sonuna kadar zorlayacak yeni Thunderbolt 5 teknolojisini duyurdu. 120 Gbps'ye kadar bant genişliğine sahip olacak.

İşlemci ve yapay zeka pazarının güçlü üyesi Intel yeni Thunderbolt 5 teknolojisini tanıttı. İlk olarak 2011 yılında kullanıma sunulan Thunderbolt teknolojisinin en yenisi Thunderbolt 5 ile sınırları zorluyor. Bu teknolojiyle birlikte içerik oluşturucular ve oyuncuların taleplerini karşılamayı arzulayan Intel, 80 Gbps hızında veri transferi ve 120 Gbps’ye kadar bant genişliği sunabiliyor. Bu değer 3 yıllık Thunderbolt 4 teknolojisinden tam üç kat daha fazla görünüyor.

USB4 v2 üzerine kurulu Thunderbolt 5 teknolojisi Thunderbolt ve USB’nin önceki sürümleriyle tam uyumlu olarak gelecek. Çift yönlü 80 Gbps veri hızı, Bandwidth Boost modunda ise 120 Gbps hızına kadar veri aktaracağı iddia edilen teknolojinin böylece birden fazla 8K ekran bağlantısına olanak tanıyacak. Daha hızlı depolama ve harici grafikler için PCI Express veri çıkışını iki katına çıkardığı iddia ediliyor.

Thunderbolt 5
Thunderbolt 5

Bu Hızlara Nasıl Ulaşıldı? 

Intel hız arttırmak için Thunderbolt 5 için yeni bir PAM-3 (3 seviyeli Darbe Genlik Modülasyonu) sinyal teknolojisi uyguladı. Önceki sürümlerle uyumlu olan bu teknoloji DisplayPort 2.1 ve PCI Express Gen 4 standartlarını da destekleyecek.

Intel İstemci Bağlantı Bölümü Genel Müdürü Jason Ziller: “Thunderbolt artık mobil bilgisayarlarda bağlantı için ana bağlantı noktasıdır ve yeni nesil performansı sunar. Thunderbolt 5, en talepkar kullanıcılar için daha da fazla yetenek sağlayacak” açıklamalarında bulundu.
Ayrıca : “Thunderbolt 5, bilgisayarları monitörlere, bağlantı istasyonlarına, depolama birimlerine ve daha fazlasına bağlamak için sektör lideri performans ve yetenek sağlayacak. Intel, kablolu bağlantı çözümlerinde liderlik geleneğimizi sürdürmekten heyecan duyuyor” diye ekledi.
Başa dön tuşu