Huawei Açıkladı: Türkiye’deki Kullanıcılar APK Yüklemeye Devam Edebilecek Mi?

Huawei Türkiye, HarmonyOS Next ile ilgili kafa karıştıran konuya açıklık getirdi. Peki kullanıcılar APK yükleyebilecek mi?

Huawei, karşısındaki tüm engellere rağmen akıllı telefon pazarındaki varlığını sürdürüyor. Hatta varlığını sürdürmenin ötesinde şirket, son birkaç ayda duyurduğu hamlelerle adeta küllerinden yeniden doğuyor. İlk olarak Mate 60 serisi ile anavatanı Çin’de iPhone 15’i geride bırakan şirket, kısa süre önce de HarmonyOS Next ile Android ile yollarını kalıcı olarak ayıracağını duyurmuştu. Ancak özellikle de Android ile yolların ayrılması meselesi kullanıcılarda kafa karışıklığına neden oldu.

Son olarak Huawei Türkiye, hem ülkemizdeki hem de Avrupa’daki kullanıcıların rahat bir nefes almasını sağlayacak o açıklamayı yaptı. “Evet, Huawei telefonunuza APK yüklemeye devem edebileceksiniz.” İşte ayrıntılar…

HarmonyOS Next, Türkiye’deki Huawei Kullanıcılarını Olumsuz Etkilemeyecek

Kısa süre önce ortaya çıkan HarmonyOS Next, Huawei için gerçekten de devrim niteliği taşıyor. Bunun en büyük nedeni ise AOSP yani “Android Açık Kaynak Projesi” tabanlı olmaması ve sıfırdan geliştirilmesi. Ancak bu durum, önemli bir değişikliği de beraberinde getiriyor. Güncelleme alan Next kullanıcıları Android uygulamaları APK olarak yükleyemeyecek ve yüklese de çalıştıramayacak.

Kafa karışıklığına neden olan durum ise tam olarak bu oldu. Türkiye’deki Huawei kullanıcıları dahil Çin’de yaşamayan herkes, kendi telefonunda da bu sorunu yaşayacağını varsaydı. Ancak bu tam olarak böyle değil. HarmonyOS Next, sadece Çin’deki kullanıcıların kullanımına sunulacak. Bölgedeki kullanıcılar zaten Android ekosisteminden uzak olduğu için bu sorundan etkilenmeyecek.

Türkiye ve dünyanın geri kalanındaki kullanıcılar ise EMUI işletim sistemi ile birlikte Android tabanlı uygulamaları yüklemeye devam edecek. Özetle panik olmanıza gerek yok. Konuyla ilgili Huawei Türkiye’nin TeknoBurada’ya yaptığı açıklama şu şekilde:

HarmonyOS işletim sistemi Internet of Everything (IoE) döneminde bu ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Akıllı ve bağlantılı özellikleri farklı cihazlarda deneyimleme imkanı sunan paylaşımlı bir dil sağlamaktadır. HarmonyOS 4 işletim sistemi 3 ay gibi kısa bir sürede 100 milyondan fazla cihaza yüklendi. Çin dışındaki cihazlar için ise şu anda HarmonyOS dağıtımı gibi bir planlama yok. Bu noktada, Çin dışındaki Huawei kullanıcıları EMUI işletim sistemi ile birlikte Android tabanlı uygulamalarını her zamanki kullanmaya devam edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu