Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriHarmonyOSHuawei

Huawei Katlanabilir Telefon Pazarında Rakiplerini Solladı

Huawei, ülkesi Çin'de katlanabilir akıllı telefon pazarında bir numara olmayı başardı. Huawei Mate X5 büyük ilgi görüyor.

Katlanabilir akıllı telefon pazarında Çinli markaların ağırlığı her geçen çeyrek daha fazla hissediliyor. IDC’ye göre, Çin katlanabilir cep telefonu pazarı 2023’te yıllık bazda %114,5 büyüme kaydetti. Yalnızca dördüncü çeyrek sevkiyatı 2.771 milyon adet olarak gerçekleşti. Huawei, Oppo ve Honor‘un yeni ürünleri büyümeye katkıda bulundu. Huawei, Çin katlanabilir telefon pazarında zirvede yer almayı başardı.

Çin katlanabilir cep telefonu pazarı, ilk cihazın 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana son dört yılda yıllık bazda %100’den fazla büyüdü. Pazar daha fazla olgunlaştıkça satışlar önümüzdeki yıllarda daha da artmaya devam edecek.

1000 doların üzerinde fiyatlı katlanabilirler telefonların payı %81’den %66,5’e düştü. Bunun nedeni 400-600$ segmentindeki uygun fiyatlı katlanabilir ürünlerdeki artış. Ancak Çinli tüketiciler, daha ucuz olan kapaklı dikey katlanabilirlere göre kitap tarzı yatay katlanabilirleri daha çok tercih etti. Zengin iş adamları arasında bu ürünün benimsenme oranı çok yüksek. Bu tüketiciler için fiyat sorun değildir. Bu nedenle, katlanabilir bir telefondaki maksimum özellikleri sunan yatay katlanabilirleri tercih ettiler.

Katlanabilir Telefon Pazarında Huawei Zirvede

Markalara gelince Huawei %37,4 payla pazarın liderliğini üstlendi. Mate X5, piyasaya sürülmesinden bu yana çok talep görmeye devam ediyor. Hatta Huawei talebi karşılamakta zorlanıyor.

Dünyanın en büyük oyuncusu Samsung, %11’lik payıyla dördüncü sırada yer aldı. İkinci, üçüncü ve beşinci sırada Oppo (%18,3), Honor (%17,7) ve Vivo (%9,7) yer aldı. OPPO Find N3 Flip, en popüler kapaklı katlanabilir cihaz olmayı başardı. Son olarak Xiaomi %4,6’lık payla altıncı sırayı alırken, yedinci sırada yer alan Lenovo ise yalnızca %1,4’lük paya sahip oldu.

Öte yandan Webtekno‘da yer alan bir habere göre Huawei 10 inçlik üç kez katlanan bir yepyeni cihaz çıkarmayı planlıyor. Huawei’nin bu hamlesi, diğer iki Çinli üreticiyi pazardan çıkmaya yönlendirebilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu