Google Tensor G5 İşlemcisi Hakkında Detaylar Paylaşıldı

Google Tensor G5 işlemcisi hakkında detaylar paylaşıldı. Daha önceden Samsung Exynos tabanlı olan işlemci için farklılıklar söz konusu.

Google Tensor G5 geliyor. Google’ın bir süredir Samsung Exynos tabanlı işlemcileri kendi şartlarına uyacak şekilde geliştirip Tensor adıyla pazara sunması durumu değişecek.

Google, tamamı Samsung’un işlem düğümleri üzerine inşa edilen ilk üç Tensor çipiyle mobil çip performansı açısından Qualcomm ve Apple’a yetişmek için mücadele etti.

Ancak yeni bir rapor, Google’ın Tensor G5 çipinin geliştirilmesinde tam kontrolü ele aldığını ve üretim için TSMC’nin 3nm sürecine geçebileceğini öne sürüyor.

Haber, Google Tensor G5 çipinin tamamen özel olarak tasarlanacağına dair daha önceki bir raporun ardından geldi. Bu, Google’ın çipin tasarımı üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağı ve onu makine öğrenimi ve fotoğrafçılık gibi belirli görevler için optimize edebileceği anlamına geliyor.

Öte yandan Pixel 9 serisine güç verecek olan Tensor G4’ün önceki modele göre biraz daha iyi bir performans sunması bekleniyor.

İşlemcinin 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Pixel 10 serisine güç vermesi bekleniyor. Henüz iki yıl olmasına rağmen, Google’ın çipin geliştirilmesinde tam kontrolü ele aldığı ve TSMC’nin 3nm teknolojisine geçebileceği haberi geldi. süreç Pixеl hayranları için oldukça umut verici.

Başa dön tuşu