Pixel 8 Serisi Kullanıcıları Garip Bir Sorunla Karşı Karşıya

Pixel 8 serisi kullanıcıları garip bir sorunla karşı karşıya. Son gelen şikayetlere göre, bazı telefonlar kutudan farklı bir konumda çıkıyor.

Google’ın en güncel Pixel 8 serisi telefonlar kamera donanımı ve gelişmiş yapay zeka özellikler ile öne çıkıyor. Kısa sürede çeşitli pazarlarda rağbet gören cihaz, bazı kullanıcılara olmaması gereken bir durumla ulaştı. Oldukça tuhaf bir durum, Google Pixel 8 serisi kullanıcıları Reddit’te, parlak yeni cihazlarının kilidi açılmış bir ön yükleyiciyle geldiğinden şikayet ederken görüldü.

Sorunun ne kadar yaygın olduğundan emin değiliz, ancak görünüşe göre oldukça sınırlı çünkü bu tür şeyler günümüzde oldukça hızlı bir şekilde çevrimiçi ortamda patlama eğiliminde ve Pixel 8 cihazları ayrıca açılış sırasında kilidi açılmış bir önyükleyici için oldukça açık bir uyarı içeriyor. Kullanıcıya aşağıdaki metin sunuluyor:

Önyükleyicinin kilidi açık ve yazılım bütünlüğü garanti edilemez. Cihazda depolanan tüm veriler saldırganların eline geçebilir. Cihazda hiçbir hassas veri saklamayın.

Mesajda belirtildiği gibi, kilidi açılmış bir önyükleyici, büyük bir sorun olmasa da, veri gizliliği ve güvenliğiyle ilgili bazı endişeler taşıyabilir. Kilidi açık, önyükleyicili bir Android cihazıyla yaşamanın en belirgin sonucu, diğerlerinin yanı sıra bazı finansal uygulamaların çalışmayı durdurması. Örneğin, Google Cüzdan aracılığıyla temassız ödeme özelliği, kilidi açılmış bir önyükleyiciyle çalışmaz.

Önyükleyicinin ne olduğunu ve neden kilidinin açılabileceğini bilmiyorsanız, önyükleyici, cihazınızın ilk önyüklemesini gerçekleştiren ve işletim sisteminin kendisini (bu durumda Android) yükleyen küçük bir yazılım parçası. Telefonunuzu işletim sistemi düzeyinde kurcalamak ve yamalar ve modlar gibi şeyler yüklemek veya yeni bir ROM’u doğrudan yüklemek istiyorsanız, kilidi açılmış bir önyükleyiciye ihtiyacınız var.

Yine sorunun ne kadar yaygın olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz ve teorik olarak, bir bilgisayar ve telefona ADB bağlantısı aracılığıyla son kullanıcı tarafından bile çözülebilir olması gerekir. Ancak Google’ın müşterilerinden bu tür adımları talep edemeyeceği açık ve bildiğimiz kadarıyla internet devi zaten doğru olanı yapıyor ve etkilenen müşterilere yedek cihazlar sunuyor. Ancak raporlara göre bu, uzun bir destek görüşmesi gerektiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu