GoogleGüncel Teknoloji HaberleriTeknoloji

Google Tensor G3 İşlemcisi Bir Özelliği ile Rakiplerine Fark Atıyor!

Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'da kullandığı Tensor G3 işlemcisi performans olarak rakiplerinin gerisinde ama bir özellik hariç.

Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modellerinde kullandığı Tensor G3 işlemcisi Pixel sevenlerini hayal kırıklığına uğrattı. Performans olarak rakiplerinin gerisinde olan Tensor G3’ün bir özelliği diğer işlemcilerde bulunmuyor. 4K 60FPS’de AV1 kodlaması Tensor G3 işlemcisi dışında diğer hiçbir yonga setinde bulunmuyor. AV1 kodlaması ile rakiplerinin önüne geçiyor olsa da bu kodlamayı hiçbir yazılım desteklemiyor.

Google Tensor G3, 4K 60FPS’de AV1 Kodlamasıyla Rakiplerinin Önüne Geçiyor

Snapdragon 8 Gen 3, Dimensity 9300 ve Exynos 2400 işlemcilerinden hiçbiri 4K 60 FPS’de AV1 kodlamasını desteklemiyor. Fakat Google‘ın bu rekabette bir adım önde olmasına rağmen bu kodlamayı destekleyen bir yazılım bulunmuyor.

Konuyla ilgili Mishaal Rahman, Pixel 8 ve 8 Pro’da, Pixel Camera adı verilen varsayılan kamera uygulamasının da gelişmiş AV1 kodlama seçeneğini desteklemediğine dikkat çekti. Yukarıda bahsedilen rakip işlemcilerin AV1 kodlamasına geçmemesinin ve H.264’te kalmasının nedenlerinden biri geniş uyumluluk.

Bu ayın sonunda tanıtılacak Tensor G4 işlemcisi tanıtılacak ve Google, Pixel Camera için yeni işlemcide 4K 60FPS’de AV1 kodlamasını desteklemesi bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu