GoogleGüncel Teknoloji HaberleriYapay Zeka

Google, Yapay Zeka Geliştirmeleri için Açık Kaynak Gemma’yı Tanıttı

Google, geliştiricilerin ve araştırmacıların yapay zeka sistemlerini geliştirmelerini desteklemek için Gemma modelini tanıttı.

Google yapay zekaya epey mesai harcıyor. Geliştiricilerin ve araştırmacıların yapay zeka sistemlerini oluşturmak ve desteklemek için açık kaynakv modeli olan Gemma’yı tanıttı. Gemma, Latince’de değerli taş anlamına geliyor ve Google DeepMind tarafından geliştirildi. Google Gemini modellerinden ilham alınarak geliştirildi. İşte Gemma’nın özellikleri…

Google Gemma Özellikleri ve Performansı

Gemma’nın iki boyutu bulunuyor: Gemma 2B ve Gemma 7B. Önceden eğitilmiş ve talimatlara göre ayarlanmış seçeneklerle geliyor. Gemma ile daha güvenli yapay zeka uygulamalarını destekleyen araçlar sunuyor. Çerçeve desteği sayesinde  JAX, PyTorch ve TensorFlow gibi ana çerçeveler için çıkarım ve denetimli ince ayar (SFT) araç zincirleri sağlıyor. Kolay dağıtımı sayesinde çeşitli platformlarda çalışabiliyor ve Colab ile Kaggle gibi araçlarda sorunsuz entegre edilebiliyor. Tüm kuruluşlar için sorumlu ticari kullanıma ve dağıtıma izin veriliyor.

Gemma vs Llama-2

Hafif tasarımına rağmen daha büyük modellere kıyasla üst düzey performans sunuyor. Doğrudan geliştirici cihazlarında çalışabilir ve önemli kıyaslamalarda daha büyük modelleri geride bırakarak güvenli ve sorumlu çıktılar sağlayabilir. Geliştiricilerin güvenliğine öncelik vermelerine yardımcı olmak için Sorumlu Üretken Yapay Zeka Seti’de sağlanan Gemma’nın araç seti şunlardır:

  • Güvenlik sınıflandırması: Google’ın minimum örnekle güçlü güvenlik sınıflandırıcıları oluşturmaya yönelik yeni bir yaklaşımı.
  • Hata Ayıklama: Gemma’nın davranışını incelemeye ve olası sorunları çözmeye yönelik araç.
  • Rehberlik: Google’ın büyük dil modelleri oluşturma ve dağıtma konusundaki deneyiminden elde edilen en iyi uygulamalara erişim.

NVIDIA, Gemma’yı AI platformları için optimize etmek, performansı artırmak ve geliştiricilerin maliyetlerini azaltmak için Google ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği, TensorRT-LLM gibi araçları ve NVIDIA GPU’lara dağıtımı da kapsıyor.

Gemma şu an dünya çapında kullanılabilir ve https://ai.google.dev/gemma adresinden erişilebilir durumda.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu