Akıllı TelefonAndroidAndroid GüncellemeGoogleGüncelleme

Google ilk Android 15 Geliştirici Önizlemesini Yayınladı

Google, Android 15 sürümüne ait ilk geliştirici önizleme sürümünü kullanıma sundu. Ayrıca Android 15'in takvimini artık biliyoruz.

Google, Android 15 sürümü için ilk resmi gelişmeyi duyurdu. Küçük gizlilik iyileştirmeleri ve yeni özellikler içeren Android 15’in ilk geliştirici önizleme sürümü bugün yayınlandı. Geliştiriciler için özel olarak tasarlandığından günlük kullanım için uygun olmayabilir, bu nedenle Android 15 sürümünü Pixel cihazınızda denemek istiyorsanız biraz beklemeniz daha iyi olacaktır.  Google, herkese açık beta sürümünü Mart ve Nisan ayları arasında yayınlayacaklarını duyurdu.

Android 15, gördüğünüz reklamlar üzerinde daha detaylı bir şekilde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayacak. Ayarlarda ” Gizlilik ve güvenlik ” bölümünün altına, hangi uygulamaların reklam göstermek için telefonunuzdaki etkinliğinizi takip ettiğini kontrol edebileceğiniz ” Reklamlar ” adlı yeni bir menü eklendi.

Bazı uygulamalar telefonunuzdaki etkinliğinizi izleyerek kişiselleştirilmiş reklamlar sağlayabilir. Android 15’teki FLEDGE API ile artık uygulamaların sizi izlemesini engelleyebilirsiniz. Bu, cihazınızdaki reklamların tamamen kaldırılacağı anlamına gelmez ancak verilerinizin seçilen 3. parti uygulamayla paylaşılmamasını sağlar.

Android 15’teki bir diğer yeni özellik ise kısmi ekran kaydı yapabilme özelliği. Ekran kaydı sırasında ekranın tamamını kaydetmek veya yayınlamak yerine artık uygulamanın yalnızca belirli bir bölümünü kaydedebileceksiniz. Bu, telefon ekranını sık sık kaydeden veya video görüşmesi sırasında telefon ekranını yayınlamak zorunda kalan kullanıcılar için yararlı bir gelişme olacaktır.

Memnuniyetle karşılanan bir diğer gelişme ise Google’ın nihayet 3. parti uygulamalar için daha iyi bir kamera optimizasyonu üzerinde çalışıyor olmasıdır. Düşük ışıklı bir ortamda çekilen görüntüler artık gerçek zamanlı olarak işlenecek ve tıpkı deklanşöre bastıktan sonra göründüğü gibi size eşzamanlı, parlak bir önizleme sunacak. 3. taraf uygulamalar da iyileştirilmiş önizleme görüntülerinden yararlanabilir.

Google Pixel 5 serisi Android 15 güncellemesini almayacak

Kötü haber şu ki, Android 15 Geliştirici Önizlemesi şu anda yalnızca Google Pixel 6 serisi ve daha sonraki Pixel’ler için mevcut. Bu da Pixel 5 serisindeki cihazlara yönelik yazılım desteğinin resmi olarak sona erdiği anlamına geliyor. Android 15; Pixel 6a, Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 7a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 8, Pixel 8 Pro, Pixel Fold ve Pixel Tablet için mevcut olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu