GenelGoogle

Google Chrome Kullanıcıları Dikkat! Kişisel Bilgileriniz Tehlikede

Google Chrome, kritik bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. Şirketin yetkilileri, kişisel verilerin güvenliği için "güncelleme kritik" dedi.

30 Kasım 2023 16:31

Google Chrome dünyanın en popüler tarayıcısı ve kelimenin tam anlamıyla milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu durum şirket için inanılmaz bir başarı olsa da bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Örneğin en ufak bir hata bile milyonlarca kullanıcıyı etkileyebiliyor. Tehlikenin farkında olan Google, rutin kontrollerle sorunun önüne geçmeye çalışsa da bazen de sonradan müdahale gerekiyor. Son olarak şirket, Chrome kullanan Mac sahiplerini uyardı; Acilen tarayıcınızı güncelleyin!

Google Chrome Kullanıcıları Dikkat! Acilen Bunu Yapın!

Eğer bir Mac kullanıyorsanız ve yılların alışkanlığı Google Chrome kullanmayı bırakamadıysanız tarayıcınızı hemen güncelleyin. Şirketin açıklamasına göre keşfedilen güvenlik açığı, kişisel verilerinizin çalınmasına neden olabilir. Üstelik en çok Mac kullanıcıları tehlikede olsa da Google, aynı sorunun Windows ve Linux’ta da yaşanabileceğini bu nedenle kullanıcıların hızlıca güncelleme yapmasını tavsiye etti.

Google Chrome

Üstelik Google açıktan etkilenen bazı kullanıcılar olduğunu da kabul etti. ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), bu güvenlik sorununu yüksek riskli olarak değerlendiriyor. Ne yazık ki şirket de bunu doğruladı. Şirketin detayları paylaşmadan önce kullanıcılarına güncelleme yapmak için zaman tanıma politikası mevcut. Bu edenle konuyla ilgili daha fazla bilgi paylaşmadı.

Daha fazla riske girmemek için tek yapmanız gereken Google Chrome tarayıcınızı en son sürüme (Mac ve Linux için 119.0.6045.199, Windows için 119.0.6045.199/200) güncellemek. Bazı kullanıcılar performans sorunları yaşamamak için güncelleme konusunda kasıtlı olarak direniyor. Yine de performans mı yoksa güvenliğiniz mi hangisi sizin için daha önemli seçmeniz gerekiyor.

NASA ve IBM Yapay Zeka Sayesinde Gezegeni Kurtaracak

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu