Güncel Teknoloji HaberleriNVIDIAOyun HaberleriXbox

GeForce NOW Artık Xbox Store’a Entegre Çalışacak

Xbox tarafında yeni bir gelişme var. Kullanıcılar artık mağarada 'GeForce NOW' ile yansıt seçeneğini görüyor.

21 Şubat 2023’te Microsoft, PC oyunlarını GeForce NOW bulut platformuna taşımak için NVIDIA ile ortaklık yaptığını duyurdu. Ortaklık, Microsoft’un 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımına yönelik düzenleyici sürecin ortasında çıkan şüphelere yönelikti, ancak aynı zamanda tüketiciler için de oldukça faydalı oldu.

Birkaç ay sonra Microsoft, bir sonraki adımı atarak yavaş yavaş PC Game Pass abonelerinin belirli oyunlar için GeForce NOW aracılığıyla oyun oynamasına izin vermeye başladı. Liste zamanla büyük ölçüde genişledi.

Ancak iki hizmet arasındaki entegrasyon, konsol tarafında bile daha da sıkılaşmak üzere olabilir. Birçok kullanıcı, Xbox konsollarından Street Fighter 6, Resident Evil Village ve Call of Duty Warzone gibi oyunları GeForce NOW ile yayınlama seçeneğini gördüklerini bildirdi.

Bu en azından şaşırtıcı. Sonuçta GeForce NOW, XCloud’u temel alan akış özelliğini içeren Game Pass Ultimate’ın bir nevi rakibi. Bununla birlikte GeForce NOW’un, 4K çözünürlük desteği, HDR ekranlar, saniyede 240 kareye kadar, entegre Reflex ve G-SYNC teknolojileri ve kullanılan katmana bağlı olarak ışın izleme/DLSS desteği ile benzersiz akış kalitesi sunarak kanıtlanabilir derecede üstün olduğu ortaya çıkıyor. XCloud ise hala 1080p (Full HD) çözünürlük ve saniyede 60 kare ile sınırlı. Fark büyük ölçüde ilgili yapılandırmalarda kullanılan sunucu donanımından kaynaklanmakta. XCloud sunucuları Xbox Series X özelliklerini temel alırken, GeForce NOW’un Ultimate katmanı, beş kat daha hızlı olduğu tahmin edilen RTX 4080 sınıfı donanım üzerinde çalışıyor.

Bu, Microsoft’un NVIDIA’nın üstün hizmetine boyun eğdiğinin ve kendi akış teknolojisine yatırım yapmayı bıraktığının bir işareti mi? Şu aşamada bunu söylemek için çok erken. NVIDIA’ya ‘şu anda paylaşılacak bir şey yok’ diyor, bu da bir duyurunun yolda olabileceğini gösteriyor. O zamana kadar bizi takip etmeye devam edin.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu