Elon Musk ve Tesla, 258 Milyar Dolarlık Dava ile Karşı Karşıya!

Kripto paralar ile tanınan Elon Musk ve Tesla, bu defa Dogecoin sebebiyle inanılmaz büyüklükte bir dava ile gündemde. İşte davanın detayları.

Geçtiğimiz aylarda Elon Musk, Tesla ve SpaceX kripto paralar sebebiyle internet aleminin bir numaralı konusu olmuştu. Elon Musk Twitter üzerinde paylaşımlar yapıyordu ve paylaşımda bahsi geçen kripto paranın değeri olması gerekenden 100 kata kadar artıyordu. Özellikle Dogecoin isimli bir kriptopara, Elon Musk sayesinde çok değerlenmişti. Ancak bir kişi, Elon Musk ve şirketlerini Dogecoin’in fiyatını şişiren bir saadet zinciri oluşturmakla suçluyor. Bu sebep ile kişi, Elon Musk ve şirketlerine büyük bir dava açtı.

Elon Musk, Tesla ve SpaceX’in Dogecoin Yüzünden Başı Ağrıdı

Keith Johnson isimli bir Dogecoin yatırımcısı, bahsi geçen şirketleri ve Elon Musk’ı, Dogecoin’in fiyatlarını balon gibi şişiren bir saadet zinciri kurmakla suçluyor. Federal mahkemeye giden Johnson, açtığı davada bütün yatırımcıların 86 milyar dolar değerinde bir para kaybına uğradını belirtti.

Johnson bu suçlamaları belirtip, Elon Musk, Tesla ve SpaceX’ten toplamda 258 milyar dolar tazminat istedi. Johnson’a göre Dogecoin, herhangi bir işlevi olmayan bir para birimiyken bu şişirmelerle birlikte dünya genelinde popüler bir yatırım aracı olmuştu. Ancak Dogecoin, 1$’a yakın fiyatlardan tam 0.05$’a gerileyerek yatırımcılarını neredeyse bitirdi.

Davanın, davacı lehine olumlu sonuçlanacağını pek düşünmüyoruz çünkü Elon Musk, hiçbir zaman Dogecoin alın demedi; yalnızca Twitter üzerindeki paylaşımlarında Dogecoin’in isminden ve ona işaret eden şeylerden bahsetmişti.

Başa dön tuşu