Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

Çin Hükumeti iPhone İddiaları Hakkında Açıklama Yaptı

Çin, devlet çalışanlarının iPhone kullanımına sınırlama getirildiği yönündeki haberlere açıklık getirdi: Böyle bir sınırlama yok.

Çin dışişleri bakanlığı, son dönemde basında yer alan haberleri yalanlayarak, Apple dahil olmak üzere yabancı telefon markalarının satın alınması ve kullanılmasına ilişkin herhangi bir yasağın bulunmadığını açıkladı. Bu açıklama, Reuters’ın Çin devlet kurumları ve firmaların çalışanlarına işyerinde iPhone kullanmayı bırakmaları talimatını veren raporlarına yanıt olarak geldi. Sözde yasak, Pekin ile Washington arasında artan gerilimle aynı zamana denk gelince pek çok kişi bunun gerçek olduğu yönünde kanaat getirdi. Bu gelişme, gelir artışı ve üretim konusunda büyük ölçüde Çin’e bağımlı olan Apple için de zorluklar yaratıyor. 

iPhone 15 Pro Max

Çin’in Bilgi Güvenliğine Önem Vermesi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Apple gibi yabancı markalı telefonların satın alınmasını ve kullanılmasını yasaklayan herhangi bir yasa, düzenleme veya politikanın bulunmadığını belirtti. Ancak Çin’de Apple telefonlarıyla ilgili güvenlik olaylarına medyada daha fazla yer verildi.

Çin hükümeti, hem yerli hem de yabancı şirketlere eşit davranarak bilgi ve siber güvenliğe öncelik veriyor. Çin, tüm cep telefonu şirketlerinin kendi yasalarına ve düzenlemelerine uymasını ve bilgi güvenliği yönetimini güçlendirmesini umuyor.

Beyaz Saray Endişesini İfade Ediyor

Beyaz Saray, bazı Çinli hükümet yetkililerinin iPhone kullanımına yönelik bariz kısıtlamalar konusundaki endişelerini dile getirdi. Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Çin’i bu kısıtlamalar konusunda daha şeffaf olmaya çağırdı ve bunları agresif ve uygunsuz misilleme olarak nitelendirdi.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu