Akıllı TelefonAppleCep TelefonuiPhone

iPhone Mini Serisi Resmen Öldü

iPhone Mini serisi resmen öldü. Apple, seriyi bir daha geri dönmemek üzere rafa kaldırıyor ve artık kompakt seriyi göremeyeceğiz.

iPhone Mini serisi resmen öldü. Apple, seriyi bir daha geri dönmemek üzere rafa kaldırıyor ve artık kompakt seriyi göremeyeceğiz.

Dünkü Apple etkinliği bir sürü yepyeni duyuruyla doluydu. Kaçıranlar için etkinlikte iPhone 15 serisi, Series 9 Watch ve Apple’ın sunduğu mevcut hizmetlere yönelik bazı güncellemeler tanıtıldı. Ancak bu yeni ürün duyurularının yanı sıra Cupertino devi, Apple iPhone Mini’yi sessizce öldürdü.

Neden Mini Serisi İptal Edildi?

Nitekim resmi Apple online mağazasını ziyaret ettiğinizde Apple iPhone 13 Mini’den hiçbir iz kalmadığını görürsünüz. Mağazadaki mevcut ürün yelpazesi yeni iPhone 15 serisi telefonlar, iPhone 14, iPhone 13 ve 3. Nesil iPhone SE’den oluşuyor. Apple, iPhone 13 Mini’nin üretimden kaldırılmasıyla tartışmasız en iyi premium ürün serisinin sonunu işaret ediyor Tek elle kullanım için tasarlanmış küçük telefon.

iPhone 13 mini

Hatırlarsanız “Mini” etiketi taşıyan ilk iPhone, iPhone 12 Mini’ydi. Ancak lansmandan kısa bir süre sonra Apple, “Mini” telefonların iyi satılmadığını keşfetti. Sonuçta çoğu tüketici, sürükleyici bir izleme deneyimi yaşamalarına olanak tanıyan daha büyük bir ekran istiyor.

Buna ek olarak boyut kısıtlamaları nedeniyle iPhone Mini cihazları büyük boyutlu pilleri taşıyamıyordu. Bugünlerde eğlence odaklı akıllı telefonların ne kadar olması gerektiği göz önüne alındığında, küçük piller birçok akıllı telefon alıcısı için kullanılmayacak anlamına geliyor. Ancak küçük ekran ve ortalama pil ömrü buna katkıda bulunan tek faktör değil.

iPhone Mini, küçük telefon pazarında SE ile rekabet ediyordu. Mini modeli daha iyi ekranlar ve gelişmiş kameralar gibi çok daha iyi özelliklere sahip olsa da iPhone SE modelleri daha ucuz. Bu, Mini iPhone’ların daha iyi satış performansı sunamamasına neden oldu.

Satış performansı açısından Apple, iPhone 12 Mini’nin üretimini lansmandan bir yıldan kısa bir süre sonra yüzde 70 azaltmak zorunda kaldı. Bunun nedeni mevcut stokların iyi satılmamasıdır. Hikaye iPhone 13 Mini için de hemen hemen aynı. Ve zaten biliyorsunuz ki Apple, 14 serisinde Mini bir model çıkarmadı.

 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu