Akıllı TelefonAppleiOSiPhone

Apple Kullananlar Dikkat! Bunu Yapmazsanız Güvenlik Açığı Sebebiyle Başınız Belaya Girebilir

iPhone'ların güvenlik açığı sebebiyle kullanıcıların başı belaya girecek gibi gözüküyor. Kendinizi korumak için yapmanız gereken çok kolay.

26 Ocak 2024 08:50

Apple, Iphone’ların yenilenen tasarımı ve yazılım sistemiyle birlikte her geçen gün kullanıcılara yeni deneyimler sunmayı  hedefliyor. Sektörde önemli bir yere sahip halan firma, bilindiği üzere IOS işletim sistemini kullanmaktadır. Apple, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu güncelleme ile birlikte ise İOS 17.3’ü kullanıcıları ile buluşturdu. Peki, Apple, iOS 17.3’ü neden yayımladı? Yeni güncelleme ile birlikte cihaz sahipleri ne gibi yeniliklerle karşı karşıya kalacak? Tüm bu soruların cevabını TeknoBurada ekibi olarak sizler için derledik. İşte detaylar…

HIRSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR

Apple’ın iOS 17.3‘ü yayınlamasıyla birlikte, Çalıntı Cihaz Koruması özelliğini aktif ederek tanıdık bir yerde olmadığınızda belirli eylemlerin Face ID veya Touch ID ile doğrulanması gerekiyor. Eğer telefonunuz başkasının eline geçerse ve Apple ID parolasını değiştirmek veya Face ID’yi sıfırlamak gibi daha hassas işlemleri gerçekleştirmek isterse 1 saat boyunca beklemek zorunda kalacak.
1 saat süre ile ertelenen talepler ile Iphone telefonunu çaldıran kurbanına, telefonun çalındığını fark etme süresi ve Iphone’u çalıntı konusunda bilgilendirebilmesi için imkan tanımış olur.

iphone 16 pro

KREDİ KARTINIZI KULLANABİLİRLER

Telefon hırsızları çalma işlemini gerçekleştirdikten sonra şifreyle birlikte cihazı kendi telefonları haline dönüştürebilirler, finansal uygulamaları ele geçirebilir ve kredi kartları üzerinden pahalı ürünleri satın alabilirler.

ÇALINAN CİHAZ ÖZELLİĞİ NASIL AKTİF HALE GELİR?

Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılara daha güvenli bir deneyim yaşatmak isteyen Apple’ın geliştirmiş olduğu Çalınan Cihaz özelliği milyonlarca kişi tarafından bir hayli merak ediliyor. Özelliğin nasıl aktif hale getirileceğini bilmiyorsanız Iphone üzerinden Ayarlar > Yüz Kimliği ve Parola > bölümüne gidin ve “Korumayı Aç” seçeneğine dokunarak Çalınan Cihaz Korumasını açabilirsiniz.

16 GÜVENLİK AÇIĞI DAHA VAR!

İnternet üzerinde Iphone kullanıcıları tarafından yapılan yorumlarda IOS 17.3’ü cihaza yüklemek için başka nedenler olduğu yazıyor. Yorumlarda yer alan ifadelere göre, Iphone’larda 16 adet güvenlik açığı daha yer alıyor. CVE-2024-23222, CVE-2024-23213 ve CVE-2024-23214, WebKit tarayıcı motorunda bulunan ve bir saldırganın kod yürütmesine izin verebilecek üç güvenlik açığı, buna örnek verilebilir. Eğer sizde bir Apple kullanıcı iseniz bu tarz güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak için cihazınızın güncellemesini bir an önce yapmanızda ve özellikleri aktif hale getirmenizde fayda var.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu