Akıllı TelefonAppleCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriKatlanabilir Telefonlar

Apple, İki Katlanabilir Telefon Modeli Deniyor

Apple, iki yeni katlanabilir telefon modeli üzerinde çalışıyor. Firmadan beklenen konseptte cihazlar henüz karşımıza çıkmayabilir.

“Durum hakkında doğrudan bilgisi olan bir kişiden” alınan yeni bir rapora göre Apple şu anda iki katlanabilir iPhone prototipi üzerinde çalışıyor. Bunlar, Huawei Pocket serisi, Samsung Galaxy Z Flip5 ve OPPO Find N3 Flip gibi dikey katlanabilir tarzı cihazlar ve Samsung Galaxy Z Fold5 veya OnePlus Open gibi daha büyük cihazlar değil.

Bu, Apple’ın artık kendi katlanabilir cihazlarını piyasaya sürmeye hazır olduğu anlamına gelmiyor, unutmayın; şirket sadece form faktörünü deniyor gibi görünüyor. Bu telefonlar Apple’ın bu yıl veya 2025’e yönelik seri üretim planlarının bir parçası değil, bu nedenle en erken 2026 sonbaharında, yani projenin sonuçlanması durumunda bir tane görebiliriz. Apple, katlanabilir iPhone’un parçalarını tedarik etmek için en az bir Asyalı üreticiyle görüşüyor ancak elbette proje, Apple’ın yüksek standartlarını karşılamıyorsa herhangi bir zamanda iptal edilebilir.

Apple, 2018’den başlayarak, kapatıldığında mevcut iPhone modelleri kadar ince olacak, katlanabilir bir model oluşturmak istiyordu ancak pil ve ekran teknolojisi henüz orada değil. İlginç bir şekilde, şirket görünüşe göre telefonun ekranının katlandığında katlanabilir kısmın dışında olmasını istiyordu (Huawei’nin Mate X modeli gibi) bu bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor ve aynı zamanda anlaşılır bir şekilde tasarımla ilgili zorluklarla sonuçlandı.

Daha sonra 2020’de Apple, katlanabilir iPhone’un geliştirilmesini durdurdu ve bunun yerine 2026’dan önce piyasaya çıkması beklenmeyen, söylentilere konu olan katlanabilir iPad’e odaklandı. Ve şimdi ikisi de paralel olarak üzerinde çalışılıyor gibi görünüyor.

Şu anda Apple mühendisleri ekran kırışıklığından kurtulmaya ve Apple Pencil’ın kullanım sırasında bundan olumsuz etkilenmemesi için ekranın tamamen düz durmasını sağlayacak bir menteşe tasarlamaya çalışıyor. LG ve Samsung Display‘in her ikisi de katlanabilir iPad için çalışıyor, katlanabilir iPhone için ekranları hangi şirketlerin üreteceği belli değil.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu