Akıllı TelefonAppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriGündemGüvenlikiOSiPhoneMobiroller

Apple FBI’ı Kudurtmaya Devam Ediyor!

Apple, iCloud sisteminde kullandığı şifreleme ile FBI’ı kudurtmaya devam ediyor. Yeni şifreleme FBI’ın hiç ama hiç hoşuna gitmeyecek.

iPhone üreticisi Apple, şirketin dünyanın dört bir yanındaki bulut depolama sisteminde fotoğrafların, sohbet geçmişinin ve diğer gizli kullanıcı verilerinin tamamen şifreli yedeklerini sunacağını açıkladı. Teknoloji devi bu verilerin yeni şifreleme ile casus ve kolluk kuvvetleri tarafından erişilemez hale getireceğini duyurdu.

Apple temsilcileri, çeşitli tehditlerin ve bulut sağlayıcılarını hacklemeye yönelik sık girişimlerin, bulutta uçtan uca şifrelemeyi güvenlik konusunda en çok endişe duyanlar için en iyi seçenek haline getirdiğini söyledi.

Bu açıklamadan sonra sonra FBI, uçtan uca ve yalnızca kullanıcıya erişim şifrelemesi tehdidinden derin endişe duyduğunu belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan FBI; “Bu, Amerikan halkını siber saldırılar ve çocuklara yönelik şiddetten uyuşturucu kaçakçılığına, organize suç ve terörizme kadar değişen suç eylemlerinden koruma yeteneğimizi engelliyor. Siber güvenlik çağımızda ve kasıtlı güvenlik gereklilikleri, FBI ve kolluk kuvvetleri ortaklarının kasıtlı yasal erişime ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Bu özellik yılın son günlerinde Amerika’daki iPhone sahiplerine sunulacak. Avrupa ülkelerine ise bu uçtan uca şifreleme özelliğinin 2023 yılının ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor. FBI ve CIA’in yoluna taş koyan bu özellik ile Apple müşteri ayırt etmeden herkesin verisini eşit şekillerde koruyacağının da sinyallerini veriyor diyebiliriz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu