Apple A17 Pro Bionic Çip Gerçekten A16’dan Hızlı mı ?

Apple'ın iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde kullanacağı A17 Pro işlemcisi, A16'yı zar zor geçebiliyor. Sonuçlar hüsran...

Apple’ın iPhone 15 serisiyle birlikte tanıttığı A17 Pro Bionic işlemcisi, 3 nm işlem teknolojisi ile üretildi. Tek çekirdek ve çoklu çekirdek iş yüklerinde performans artışını yakalayabilmek için transistör arasındaki mesafeyi azaltarak performans ve güç verimliliği yakalamayı amaçlayan Apple bakalım emeline ulaşabilecek mi ?

Apple, A17 Pro ile Umduğunu Bulamadı

Geekbench 6 sentetik testine göre A17 Pro tek çekirdek skoru 2914, çok çekirdek puanı ise 7199 olarak sızdırıldı. Apple 3 nm düğümünün gelişmiş verimliliğinden pek yararlanabilmiş gibi görünmüyor. Aynı kıyaslamada 2.644 ve 7.073 puan alan A16 Bionic ile karşılaştırıldığında tek çekirdekte %10 performans artışı gözlemlendi. Çoklu çekirdekteki artış ise çok daha düşük durumda.

 

<yoastmark class=

Bu test sonuçlarına bakılırsa iPhone 15 Pro Max’in video oynatma, akış ve ses oynatma testlerinde iPhone 14 Pro Max ile benzer sonuçlar alınacağı düşünülebilir. A16 Bionic işlemcisinin 4 nm üretim sürecinden geçtiği biliniyor ve A17 Pro’da ise 3 nm düğüm teknolojisine sahip. Aradaki bu teknoloji artışına göre performansın düşük olması akıllara Apple’ın daha fazla pil ömrü elde etmek için A17 Pro’nun saat hızını düşürdüğü geliyor.

A16 Bionic Geekbench 6
A16 Bionic Geekbench 6

Ayrıca A17 Pro’nun test sonuçları göre iki performans çekirdeklerinin 3,78 GHz hızında çalıştığını gösteriyor. ancak verimlilik çekirdekleriyle ilgili herhangi bilgi bulunmuyor. Bu değer A16’da 3,46 GHz hızındaydı. Frekans değerinin küçük olmasına rağmen üretim sürecindeki değişimin daha fazla performans ile sonuçlanması gerekiyordu. Farklı sonuçlar ortaya çıktıkça haberlerimizde yer vereceğiz.

Başa dön tuşu