Apple 2030 Yılına Kadar Karbon Nötr Olmaya Giden Yolu Açtı!

Apple yeni tanıttığı Watch seri 9 ile 2030 yılına kadar Karbon Nötr olma yolunda emin adımlar atmaya kararlı görünüyor.

Apple iPhone 15 serisiyle birlikte yeni saatlerini tanıttı. Bu saatlerin önceki modellerden farklı bir ayırt edici özelliği bulunuyordu. Apple Watch 9 serisiyle birlikle ilk Karbon Nötr ürünlerini tanıtmış oldu. Tasarım ve temiz enerji konusundaki yenilikler, Apple Watch ürün emisyonlarında %75 oranında kayda değer bir azalma sağladı

Hedef 2030: Apple Karbon Nötr Ürünlerini Tanıttı!

Apple ilk kez Watch 9 serisiyle birlikte karbon emisyonunu azaltmaya yönelik adımlar attı. Bu girişim sayesinde 2030 yılına kadar tüm ürünlerinde karbon nötr hedefine doğru atılmış sağlam bir adım oldu. Bu girişim ile ve çabalar doğrultusunda:

Deri İçermeyen Ürünler: Apple bütün ürünlerinde deri kullanımını durdurdu ve bunun yerine FineWoven adını verdiği yeni malzeme kullandı.

Sürdürülebilir Ambalaj: Yeni Apple Watch serisinde % 100 fiber malzemeden üretilmiş ambalajlar kullanıldı. Ayrıca Apple 2025 yılına kadar plastik içermeyen ambalaj hedefine doğru ilerliyor.

Geri Dönüştürülmüş Malzemeler: Sürdürülebilirlik kapsamında Apple, iPhone gibi ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını arttıracak.

Apple’ın karbon nötr yaklaşımı kapsamında tüm ürünlerinin üretim süreçleri boyunca elektrik, malzeme ve ulaşımdan kaynaklanan emisyonların azaltılmasına öncelik veriyor. Doğaya dayalı projelerden elde edilen karbon kredileri, kalan emisyonları dengelemek için kullanılıyor.

Kendini temiz enerjiye adayan Apple, %100 yenilenebilir elektriğe geçiş için tedarikçilerle işbirliği yapıyor. Şirket, büyük ölçekli güneş ve rüzgar projelerini destekliyor.

Ayrıca Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson, Apple 2030 hedefine ilişkin şunları söyledi:

Apple olarak iklim değişikliğiyle mücadelede kararlı ve kanıtlanmış liderleriz. Yenilenebilir enerjiye ve düşük karbonlu tasarıma verdiğimiz önem, emisyonlarda önemli azalmalara yol açarak endüstri standartlarını belirledi. Bu ilerlemede frene basmıyoruz. Dünyanın en çok aranan saatini karbon nötr hale getirerek önemli bir dönüm noktasına ulaştık. Zamanımızın acil taleplerini karşılamak için yenilikler yapmaya devam edeceğimize söz veriyoruz.

Apple’ın 2030 iklim hedefleri konusunda daha fazla bilgi edinmek için linke tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu