AppleGüncel Teknoloji HaberleriTeknoloji

Apple, 2 Kadın Çalışan Tarafından Dava Edildi, İşte Nedeni

Genel anlamda girişimleri ve geliştirmeleri olumlu bulunan Apple, bu sefer 2 kadın çalışan tarafından dava edildi.

Cupertino merkezli teknolo devi Apple, genelde geliştirmeleri ve girişimleri tarafından olumlu karşılanıyor. Fakat bu hep böyle devam etmiyor. Apple bünyesinde bulunan mühendislik,pazarlama ve AppleCare departmanındaki 2 kadın, teknoloji devini dava etti. Dava sebebi ise ücret eşitsizliği ve sistematik eşitsizlik. Açılan bu davanın 12 binden fazla kadın çalışanı temsil ettiği tahmin ediliyor.

Apple Kadın Çalışanlarına Daha Az Ücret Ödediği Gerekçesiyle Dava ile Karşı Karşıya

Apple, cinsiyet ayrımcılığı sebebiyle dava açılan ilk şirket değil. Daha önceden Google ve Oracle’da bu tarz davalarla karşı karşıya kaldı. Söylenene göre çalışanların başlangıç ücretleri, bir önceki işlerindeki maaşlarına ve ya maaş beklentilerine dayanıyor. Bu durumdan dolayı da kadınlar daha az ücret aldığı iddia ediliyor. Açılan davaya göre:

Apple‘ın ücret beklentileri hakkında bilgi toplama ve bu bilgileri başlangıç ​​maaşını belirlemek için kullanma politikası veya uygulaması, geçmişteki ücret eşitsizliklerinin devam etmesine ve büyük ölçüde benzer işi yapan kadınlara erkeklerden daha az ödeme yapılmasına neden oldu.

Ayrıca performans değerlendirme sistemi ve liderlik gibi bazı puanlama kategorilerinin kadın çalışanlar için ne kadar kritik olduğu vurgulandı. İddiaya göre aynı performans için kadınlara farklı puanlar veriliyor. Puanlamanın farklı yapılması, Apple’da çalışan kadınların ikramiye ve maaş artışlarının kesilmesine neden oluyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu