Genel

Android ve iOS kullanım oranları açıklandı

Dünyanın önde gelen pazar araştırma kuruluşlarından biri olan Kantar Worldpanel 2016 üçüncü çeyrek dönemine ait mobil işletim sistemleri kullanım oranlarını yansıtan yeni bir rapor yayınladı. Android ve iOS işletim sistemleri dünyanın önde gelen pazarlarında ne kadar kullanılıyor?

Birçok ülkenin yer aldığı raporda gözlerin ilk olarak dünyanın en büyük mobil pazarı Çin’e çevrildiğini söyleyebiliriz. Yerel üreticilerin etkisi de göz önüne alındığında Android işletim sisteminin ülkede ciddi bir kullanım oranına sahip olduğu görülüyor. Geçen yıl Kasım 2016 döneminde %77.6 kullanım oranına sahip olan işletim sisteminin Kasım 2016 itibariyle bu rakamı %85.3 seviyesine çıkardığı görülüyor. iOS ve Windows Phone cephesinde ise düşüş söz konusu. iOS kullanım oranı ülkede %19’dan %14.2 seviyesine gerilemiş.

Android

Amerika’da tersi bir durum söz konusu. Android işletim sistemi düşüşteyken, iOS işletim sistemi ise yükselişte. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus satışlarının Amerika’da etkisini gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Geçen yıl Kasım döneminde %29.2 kullanım oranına sahip olan ios, 2016 aynı dönemde kullanım oranını %34.2’ye yükseltmiş durumda. Büyük bölümünü Samsung telefonların oluşturduğu Android cephesinde ise %2.5’lik düşüş söz konusu.

Android, iOS-teknoburada.net

Avrupa Kıtası’na göz attığımızda ise yeşil robot tıpkı Çin’de olduğu gibi pazar payını artışmış görünüyor. Android,  Avrupa’da geçen yıldan bu yana kullanım oranını %5.1 artırarak %76.9 seviyesine çıkarmış durumda. iOS cephesinde de %0.9’luk bir artış söz konusu. Windows Phone işletim sistemi eski kıtada büyük bir düşüş içerisinde. İşletim sistemi neredeyse pazar payının üçte ikilik dilimini kaybetmiş.

İşletim sistemlerinin Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Avustralya, İtalya ve İspanya’daki kullanım oranlarına alt bölümden göz atabilirsiniz.

smartphone-market-share-september-2016-1065x900

>> İlginizi çekebilir; Galaxy S7 ve S7 edge için Android 7.0 Sızdı!

>> İlginizi çekebilir; İOS 10.2 Beta 2 Kullanıma Sunuldu

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu