Akıllı TelefonCep TelefonuGenel

Yurtdışından Telefon Getireceklere Müjde: Kayıtsız Kullanım Süresi 180 Güne Çıkartıldı

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye'ye telefon getirmek isteyen kişiler için kayıtsız telefon kullanım süresi 180 güne çıktı.

Ülkemizde üst segment telefon almak çok zorlaştı. Yüksek dolar kuru ve vergiler sebebiyle amiral gemisi akıllı telefonların ücretleri 60-70 bin TL civarında seyrediyor. Fiyatlar 100 bin TL’ye kadar da çıkabiliyor. Durum böyle olunca yurtdışından telefon getirip kayıtsız olarak belli bir süre kullanılabiliyor. Bu durum tek hatlı cihazlar için 4 ay, çift hatlı cihazlar için ise 8 ay. Yani kayıtsız bir telefon var elinizde ve tek hatlı ise bu cihazı 4 ay kullanabiliyorsunuz ve sonrasında ise tekrar kullanmak için yılbaşında telefonun kullanım süresi sıfırlanmasını beklemelisiniz. Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye seyahat eden Türk vatandaşları için bu süre bugün değişiyor. İşte detaylar…

Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları, Yanlarında Getirdikleri Telefonun Kayıtsız Kullanım Süresi 180 Güne Uzadı

Her hat için 4 ay verilen kullanım süresi yurtdışında yaşayan vatandaşların yanlarında getirdikleri telefon için 180 gün yani 6 aya uzatıldı. Telefonun çift hatlı olduğunu varsayarsak bu 1 yıl boyunca o telefon ülkemizde kullanılabilecek. Bu durum sadece yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızı kapsıyor. Yani Türkiye’de yaşayıp yurtdışından telefon getirirseniz normal 4 aylık kullanım süresi geçerli oluyor. Fakat bu durum bazı belirsizlikleri de beraberinde getiriyor.

Öncelikle bu telefonun getirdiği kişiye ait olduğunun belirtilmesi gerekiyor. Teknoburada sitesi olarak tahminimiz, telefon gümrüğe girdiği zaman getiren kişinin adına kayıt altına alındığı ve sadece o kişinin adına kayıtlı hatlarla çalışabilecek. Yoksa kişi yanında getirilen telefonun diğer yurtdışı telefonlarından ayırt edilmesi başka türlü çok mümkün görünmüyor. Ayrıca bu kayıt altına alınma için de cüzi bir miktar ücret ödeneceğini tahmin ediyoruz. Aksi takdirde pasaport kayıt ücretine benzer bir ücret çok mantıklı durmuyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
Başa dön tuşu