GenelInstagramSosyal MedyaTikTokYoutube

YouTube’un Çok da Kullanılmayan Bu Özelliği Kalkıyor

YouTube, Snapchat ve Instagram’dan esinlendiği bu kopya özelliği yakında tamamen kullanımdan kaldıracağını duyurdu.

İlk kez Snapchat ile karşımızı çıkan, sonra Instagram ile popülerliğini zirveye çıkaran “hikayeler” özelliği 2017 yılında popüler video izleme platformu olan YouTube’a reels adı ile gelmişti. 2018’de ise hikayeler adıyla değişime uğrayarak güncellenmişti.

youtube
YouTube

Geçtiğimiz yıllarda TikTok ile hayatımıza giriş yapan dikey video furyası; diğer tüm sosyal medya platformlarının kopyaladığı, özellikle Instagram’ın “reels” kısmı ile kullanıcıların sıklıkla kuıllandığı bir özellik haline geldi. Bunun üzerine YouTube da benzer şekilde dikey videolara daha çok önem verdiği “Shorts” adı verilen ve 60 saniyeyi geçmeyen video paylaşım alanı yayınladı.

Diğer platformlarda oldukça sevilen ve her geçen gün kullanımı artan hikayeler özelliği, YouTube Shorts tanıtıldıktan sonra ne yazık ki YouTube’daki popülaritesini kaybetti. YouTube Türkiye’deki içerik üreticilerini yeni gelen özelliklere karşı olan faaliyetlerini değerlendirdiğimizde ise; genel olarak çoğu içerik üreticinin hikayeler özelliğini kullanmadığını görüyorduk. Bu yüzden YouTube’un bu kararı almakta haklı olduğunu söyleyebiliriz

Hikayeler Ne Zaman Kalkacak?

YouTube Hikayeleri, 26 Haziran’dan itibaren kullanımdan kalkacak. Geçici paylaşım ortamı kademeli olarak kaldırılıyor ve 26 Haziran’da paylaşılan tüm YouTube Hikayeleri yedi gün sonra sona erecek ve tamamen kaldırılacak.

YouTube, Topluluk gönderilerinin takipçiler arasında kendileri hakkında küçük güncellemeleri paylaşmak ve tartışmalar başlatmak için harika olduğuna inanırken, Shorts’un Hikayelerden daha fazla trafik ve abone sunduğunu düşünüyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı
Başa dön tuşu