GenelYoutube

Kullanıcılara Müjde! YouTube Reklam Konusunda Geri Adım Attı

YouTube reklam stratejisini gözden geçirdi ve hem akıllı TV uygulamasında hem de Shorts videolarındaki politikalarında değişikliğe gitti.

15 Aralık 2023 12:33

YouTube reklamlarında yeni dönem başladı. Bir süre önce reklam engelleyicilere karşı savaş başlatan şirket, kullanımlarını engellemeyi başarmıştı. Ancak bu defa da kullanıcılar platformu reklam gösterimlerini abartmak ve çizgiyi aşmakla suçladı. YouTube’un bu konudaki adımı ise hem müjde hem de kötü haber formatında geldi.

YouTube TV Uygulamasında Daha Az Reklam Gösterecek Ama Shorts’a Reklam Geliyor

Evet, YouTube kullanıcılarından gelen geri bildirimleri dinledi ve TV uygulamasındaki reklam inadından vazgeçti. Bundan sonra akıllı televizyonlarında bir şeyler izleyen kullanıcılar, daha az reklam görecek. Yine de sayısı az olan bu reklamlar süre olarak daha uzun olacak. Yani 1, 2 ve hatta 3 dakikadan uzun reklamlar görünebilir. Ancak platformun “Reklamı Atla” müdahalesine izin vereceği tahmin ediliyor.

YouTube Reklam Engelleyici
YouTube Reklam Engelleyici

Anlayacağınız YouTube’un sunacağı deneyim hepimizin televizyondan alışık olduğu sisteme benzer olacak. Yine de her haber müjde niteliğinde değil. YouTube aynı zamanda Shorts konusunda da uzun süredir korkulan o adımı attı. Bundan sonra Shorts izlenmelerinde reklamlar görünecek. Söz konusu reklamların hangi formatta olacağı şimdilik belirsiz. Ancak büyük ihtimalle Instagram benzeri kaydırılan videolar arası tam boy bir reklam olacaktır.

Yine de YouTube bu işin de suyunu çıkarmaya ve kaydırılamaz reklamlar eklemeye başlarsa, yapabileceğiniz sadece tek bir şey var. Premium abonesi olmak. Eğer sizin de ilginizi çeken buysa Premium fiyatları şu şekilde:

Paket Türü Aylık Fiyat Yıllık Fiyat
Bireysel 57,99 TL 579,99 TL
Öğrenci 37,99 TL 379,99 TL
Aile 115,99 TL 1.159,99 TL

Netflix En Çok İzlenen Türk Yapımlarını ve İzlenme Sürelerini Açıkladı!

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu