YouTube Abarttı: 30 Saniyelik Geçilemeyen Reklamlar!

YouTube, yenilikleriyle kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyor. Artık YouTube’da TV kullanıcılarına 30 saniyelik geçilemeyen reklamlar geliyor.

Adı sık sık reklamlara yaptığı düzenlemelerle anılan dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube, kullanıcılara premium üyelik satın almadan video izlemeyi zorlaştırmakta kararlı gözüküyor. YouTube, yaptığı açıklamaya göre TV kullanıcılarına “zorla” 30 saniyelik geçilemeyen reklam videosu özelliğini aktif etmeye hazırlandığını belirtti. Bundan daha önce ise, 15’er saniyelik 2 reklam bulunuyordu ve geçilebiliyordu.

YouTube’un resmi bloğunda yayınlanan açıklamaya göre, bu özellik sayesinde kullanıcılar videoları duraklattıklarında ekranda reklam görecekler. Reklamlar, videonun sağ kısmında küçük bir pencere olarak görünecek. Kullanıcılar videoları tekrar oynatmaya başladıklarında ise reklamlar kaybolacak.

Youtube Zamanlanmış Yorum

YouTube’un reklam politikalarının giderek artması, kullanıcıları reklam engelleyici eklentiler ve üçüncü taraf YouTube uygulamaları gibi “alternatif” çözümlere yönlendirerek tepkilere neden oluyor.

Youtube’un reklam politikasını eleştirenler arasında video üreticileri de var. Reklam gelirlerinden kendilerine yansıttığı payın çok düşük olduğunu belirten üreticiler, alternatif platformlara yönelmeyi düşündüklerini ifade ediyorlar.

Youtube’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, reklam sayısını ve süresini kullanıcı deneyimini bozmayacak şekilde ayarladıklarını, premium üyelik seçeneğinin ise isteğe bağlı olduğunu savunuyor.

Dev video platformunun geçtiğimiz yılın kasım ayında yaptığı açıklamalara göre, Premium hizmetini kullanan kişi sayısı 80 milyonu geçmişti. Bu sayı 2021 yılında ise 30 milyondu.

Peki siz YouTube Premium üyesi misiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu