AppleGiyilebilir TeknolojiGüncel Teknoloji Haberleri

YouTube 180 Derece Döndü, Apple Vision Pro Uygulaması Geliyor

Apple Vision Pro hem fiyatıyla hem de özellikleriyle şu sıralar gündem. YouTube ise geçtiğimiz günlerde platforma özel açıklamalar yapmıştı.

Apple’ın Vision Pro kulaklığı için halihazırda 600’den fazla özel uygulama mevcut ancak YouTube bunlardan biri değil. Ve geçen ay Google’ın sahibi olduğu hizmet, kesinlikle böyle bir uygulama geliştirme planının olmadığını açıklamıştı.

Birkaç hafta bazı şeyleri nasıl değiştirebilir? Bugün YouTube bir 180 yaptı ve The Verge’e “yol haritasında” Vision Pro uygulamasının bulunduğunu söyledi. Ne yazık ki uygulamanın Apple’ın kulaklığına ne zaman gelmesini beklememiz gerektiğini söylemek istemedi. Bu arada YouTube, “YouTube kullanıcılarının Safari’de harika bir deneyim yaşamasını sağlayarak” Vision Pro’yu desteklediğini söylüyor.

Bu oldukça iyi bir gelişme; YouTube’un geçen ay yaptığı gibi şirketlerin yeni bir ürüne olan ilgilerini reddetmeleri alışılmış bir şey değil ve hatta fikirlerini bu kadar çabuk değiştirmeleri de sıradan bir olay değil.

Bunun neden olduğu belli değil. Belki de Vision Pro, Google ve YouTube’un başlangıçta beklediğinden çok daha popüler olduğunu kanıtladı? Veya belki de bunların hepsinin Vision Pro için zaten mevcut olan 5 dolarlık üçüncü taraf YouTube uygulamasının popülerliğiyle ve bunun kulaklık için App Store indirmelerinde Fotoğraf ve Video kategorisinde 3. sırada yer almasıyla ilgisi olabilir.

Muhtemelen hiçbir zaman kesin olarak bilemeyeceğiz, ancak önemli olan şu ki, eğer resmi bir uygulama istiyorsanız, bir tane alıyorsunuz. Bu gerçekleştiğinde, hiçbiri Safari’de çalışmadığından, halihazırda YouTube’da bulunan ve Vision Pro için oluşturulmamış 360 derecelik ve VR YouTube videolarını desteklemesi pek olası değil. Çünkü Apple yeterince iyi olmadıklarını düşünüyor.

Bir Apple sözcüsü şunları söyledi: “Bu içeriğin çoğu, yüksek kalitede mekansal deneyim sunmayan cihazlar için oluşturuldu. Bazı durumlarda bu içerik, hareket rahatsızlığına da neden olabilir. Çabalarımızı en iyi mekansal medya deneyimini sunmaya odakladık. mekansal fotoğraflar ve videolar, Apple Immersive Video ve Apple TV’de bulunan 3D filmler dahil olmak üzere mümkün”.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu