Güncel Teknoloji HaberleriKatlanabilir TelefonlarSamsung

Yeni Samsung Katlanabilir Cihazları Sonunda Toza Dayanacak

Galaxy Unpacked etkinliği yaklaşırken, yeni Samsung katlanabilir cihazları hakkında önemli bir bilgi geldi bile.

Geçen yılın temmuz ayındaki bir raporda Samsung’un katlanabilir cihazlarını toza dayanıklı hale getirmeye çalıştığı iddia edilmişti. Ancak ne beşinci nesil Galaxy katlanabilir telefonlar toza dayanıklılıkla geldi ne de şu ana kadar gördüğümüz altıncı nesil katlanabilirlerle ilgili sayısız sızıntı ve söylentide bundan bahsedilmedi. Galaxy Z Fold 6 ve Flip 6’nın 10 Temmuz’daki Galaxy Unpacked etkinliğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Yeni bir sızıntı Galaxy katlanabilir cihazlarına toza dayanıklılık özelliğinin geldiğini iddia ediyor. Geçen hafta bir sızıntı, görseller de dahil olmak üzere 6. nesil katlanabilir cihazlarla ilgili neredeyse her şeyi ortaya çıkardı. Ancak çoğumuzun gözden kaçırdığı küçük bir detay vardı. Sızıntıya göre 6. nesil katlanabilirler toza ve suya dayanıklılık sunabilir. Telefonların IP48 toza ve suya dayanıklılık derecesiyle gelmesi bekleniyor.

IP48 giriş koruma derecesi, telefonun kendisini 1 mm’den büyük katı nesnelerden koruyabileceği anlamına gelir. Öte yandan, tıpkı standart amiral gemisi telefonlarda genelde gördüğümüz gibi, 1 metrenin üzerindeki suya batırılmaya dayanabilecek.

Samsung ve diğer birçok şirket menteşeyi suya dayanıklı hale getirmeyi başarmış olsa da toza dayanıklılık hala ulaşılması gereken bir kilometre taşı. Toza karşı koruma, katlanabilir telefonlar için özellikle önemli; çünkü bunlar, toz parçacıklarının menteşeye girmesi durumunda çok daha hızlı bir şekilde aşınıp yıpranabilen hareketli parçalarla (menteşe bileşenleri) birlikte gelir.

Samsung’un, toz parçacıklarının girmesini önlemek için menteşe içinde fırça benzeri yapılar kullandığını belirtmekte fayda var. Her ne kadar önceki modeller resmi olarak toza karşı koruma derecesine sahip olmasa da, sıkı testler onların bir miktar toza karşı dayanıklılık sunduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, Samsung’un bu nispeten yeni form faktörünü zaman içinde daha da güvenilir hale getirmek için teknolojik sınırlamaların üstesinden gelebileceğini umuyoruz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu