Güncel Teknoloji HaberleriOyun KonsoluTeknolojiXbox

Yeni Nesil Xbox Modellerinin Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Microsoft'un yeni nesil Xbox modellerinin çıkış tarihi ortaya çıktı. AMD Zen 6 işlemcileri ve RDNA 5 GPU'ları tarafından desteklenecek.

19 Eylül 2023 17:52

Konsol dünyasının ezeli iki rakibi Microsoft ve Sony, kıyasıya mücadele halinde. Microsoft, Xbox oyun konsoluyla birlikte PlayStation ile rekabet etmeye çalışıyor. Son zamanlarda bir çıkış içerisinde olan Xbox, Xbox Series X Refresh ve Yeni Nesil Xbox konsolları olarak iki farklı tanıtımla bizlerin karşısına çıkacak. Federal Ticaret Komisyonu(FTC) tarafından yapılan bu büyük sızıntıda yenilenmiş konsollarla birlikte yeni nesil konsolların ortaya çıkış tarihi belli oldu.

2025 Yılında Yenilenmiş Konsollar Gelecek!

Microsoft yeni oyun konsollarının yenilenmiş versiyonlarını daha güçlü özellikler ve daha fazla depolama ile 2025 yılında tanıtacak. Sızdırılan Xbox yol haritasına bakılırsa 2028 yılında ise yeni nesil oyun konsolları tanıtılacak.

Xbox Yol Haritası
Xbox Yol Haritası

Yenilenmiş Xbox Series X – Project Brooklin

Project Brooklin kod adına sahip olacak Xbox Series X Refresh modeli mevcut Series X konsolun yenilenmiş hali olacak. Orjinal Series X’in dikdörtgen tasarımın aksine silindirik bir tasarımla çıkış yapacak. Konsolun tamamen dijital bir tasarım olduğu ve şimdiye kadarki en güçlü X konsolu olduğu ve 4K Gen9 konsol oyun performansı sunduğu söyleniyor. 2 TB depolama seçeneği, daha hızlı Wi-Fi bağlantısı ve 499 dolar civarı fiyat ile gelecek.

Yenilenmiş Xbox Series S – Project Brooklin

 

Project Ellewood olarak adlandırılacak Xbox Series S Refresh modelinde depolama 1 TB’a kadar çıkacak. Tasarım olarak önceki nesille birlikte dökdörtgen ve ince tasarıma sahip olacak.  299 dolara sahip olacak modelin WIFI 6E, Bluetooth 5.2 gibi özelliklere sahip olması bekleniyor. Ayrıca yeni bir güney köprüsü(PCH) ile donatılacak ve %20 verimli yeni bir düşük güçte bekleme moduna da sahip olacak.

Yenilenmiş oyun konsollarının 2025 yılının sonlarında piyasaya çıkış yapması bekleniyor. Ayrıca yeni nesil oyun konsollarının Hibrit AMD Zen 6 ve ARM CPU, RDNA 5 GPU ile 2028 yılında  gelmesi bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu