Güncel Teknoloji HaberleriHuaweiKirin

Yeni Kirin İşlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi Ters Düz Edecek

ABD ambargosu altında bir şekilde Kirin işlemcilerini canlandıran Huawei, bir sonraki atağına hazırlanıyor.

Huawei‘nin yakında çıkacak olan işlemcisini Mate 70 serisinde kullanacağı söylentileriyle birlikte, yeni bir Kirin yonga setinin bu yılın sonlarında duyurulması bekleniyor. Bununla birlikte, gelecek Kirin sürümü, Snapdragon 8 Gen 2’den daha hızlı olacağı iddiasıyla uzun zamandır en önemli performans artışını sağlayabiliir.

Huawei’nin Kirin 9100’ü bu yılın sonlarında tanıtacağı söyleniyor ve cihazın SMIC’in 5nm üretim süreciyle seri üretileceği söyleniyor. Daha önce, Çin’in en büyük yarı iletken üreticisinin, “son teknoloji” EUV donanımı yerine DUV makinesini kullanarak yeni süreci başarıyla geliştirildiği söyleniyordu. Bu teknolojinin geliştirilmiş olması bir mucizeden başka bir şey olmasa da, EUV olmayan ekipmanların kullanılmasıyla ilgili yüksek maliyetler ve düşük verimler belirgin uyarılar. Neyse ki bu atılım, Huawei’nin performans açığını kapatmasına olanak sağlayacak.

X’te @jasonwill101’e göre, gelecek Kirin işlemcisi, Snapdragon 8 Gen 2’den “genel olarak” daha iyi bir performansa sahip olacak. Ayrıca, bu yonga setinin Snapdragon 8 Gen 3 kadar iyi olmasa da daha iyi bir deneyim sunduğunu iddia ediyor.

Huawei’nin bu yılın sonlarında HarmonyOS NEXT’i Çin’de resmi olarak sunacağı ve kendisini Google’ın Android platformundan tamamen kurtaracağı söyleniyor. HarmonyOS NEXT’in en büyük avantajı, bellek kullanımında Android’e göre üç kat daha verimli olması, kaynak tüketimi açısından daha hafif olacağına işaret ediyor. Tek başına bu avantaj, Huawei’nin önceki nesil Kirin yonga setlerini çalıştıran eski akıllı telefonlarının, çeşitli görevleri sorunsuz bir şekilde çalıştırarak kullanıcı arayüzünü son derece iyi bir şekilde işleyebileceği anlamına gelebilir.

Yeni Kirin işlemcisi, 5nm üretim süreciyle seri üretildiği için gelişmiş güç verimliliğine de sahip olacak ancak henüz gerçek performans sızıntılarına tanık olmadık. Şu anda mevcut kanıt eksikliği nedeniyle Huawei’nin gelecekteki işlemcilerinden ne bekleyeceğimiz konusunda yorum yapamayız ancak bundan sonra ne olacağı konusunda oldukça heyecanlı olduğumuzu söylemeliyiz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu