AppleGüncel Teknoloji HaberleriiPad

Yeni iPad Pro Always on Display Özelliğine Sahip Değil

Yeni iPad Pro, övgü alan ekran teknolojisine rağmen faydalı bir özellik olan Always on Display'den yoksun. Apple'ın saçma kararları...

Apple yakın zamanda hem rakiplerine hem de seleflerine kıyasla inanılmaz derecede ince olan OLED iPad Pro modellerini duyurdu. Bu yılki güncellemenin öne çıkan özelliği yeni OLED ekran oldu. İlk izlenimlere göre bunun bir tabletteki en iyi panel olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık iPad Pro’daki OLED ekranın 10Hz’e kadar düşebilen bir yenileme hızına sahip olduğu keşfedildi. Değişken yenileme hızına sahip OLED iPad Pro, Always on Dispaly özellikleriyle gelebilirdi ancak Apple bundan vazgeçmeye karar verdi.

OLED iPad Pro, 10Hz’e kadar inebilen bir ekrana sahip olmasına rağmen Always-On teknolojisini kaçırıyor
Apple’ın teknik özellikler sayfası, cihazın 10Hz’e kadar düşebilen bir yenileme hızına sahip olduğunu belirtiyor. Bu, tükettiğiniz içeriğe bağlı olarak OLED ekranın pil ömründen tasarruf etmek için yenileme hızını otomatik olarak ayarlayacağı anlamına gelir. Eski iPad Pro modellerinin de değişken yenileme hızlarını desteklediğini ancak yeni iPhone modellerinin aksine bunların 24 Hz ile sınırlandırıldığını unutmayın.

Bu yılki yükseltmeyle birlikte iPad Pro’nun OLED yükseltmesi şirket için yeni bir kilometre taşı olacak. Ancak cihazın Always on Display özelliğiyle gelmesi çok daha mantıklı olurdu. Önde gelen ekran analisti Ross Young’a göre yeni cihazlar, sabit içerik için 10Hz’e kadar inebilen değişken yenileme hızına yer açan düşük güçlü LTPO teknolojisiyle donatılıyor.

Potansiyel olarak Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 15 Pro modellerine benzer şekilde ekranın 1Hz’e düşebileceği gelecekteki yinelemelerde ekranı yükseltecek. iPhone 13 Pro modelleri duyurulduğunda Apple yenileme hızını 10Hz ile sınırlamıştı ve cihazlar Always on Display özelliklerini kaçırmıştı. Ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 15 Pro modelleri, 1Hz’e kadar inebilen değişken yenileme hızına sahip ekranlara sahip OLED panellerle geliyor.

Always on Display teknolojisi hoş karşılanacak bir eklenti olsa da şirketin mini LED’den OLED panellere geçmesinden memnunuz. Apple buna Tandem OLED adını veriyor; bu, teknolojinin SDR içeriği için daha parlak hale getirirken daha iyi renk doğruluğu sunacak şekilde istiflenmiş iki panelden faydalandığı anlamına geliyor. Önceki modeller 600 nit’e kadar parlaklık seviyelerine ulaşabiliyordu ancak bu yıl OLED iPad Pro, en yüksek parlaklığı 1.600 nit’e kadar çıkarabiliyor.

Daha komiği, yeni iPad Pro ve Air modellerinin kutusundan şarj adaptörü çıkmıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu