GenelGüncel Teknoloji Haberleri

Yapay zekanın gücü! Nvidia Apple’ı solladı, ikinci sıraya yerleşti

Yapay zekaya yönelik hamleleriyle gelirlerini katlayan Nvidia, Apple'ı geçerek dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.

Kıyasıya rekabetin sürdüğü teknoloji sektöründe Apple, Microsoft, Samsung ve Intel gibi markalar en iyi olabilmek için var gücüyle çalışıyor. Bir yandan Mac, iPhone ve giyilebilir ürünleriyle satışlarını katlayan Apple, diğer yandan ise yapay zekaya yönelik adımlarıyla dikkat çeken çip üreticisi Nvidia.

Dünyanın en değerli şirketleri arasında tablo zaman zaman değişirken, Apple bu kez maçın kazananı olamadı. Yapay zeka çipleri ve daha birçok ürünü ile sektörde ses getiren Nvidia, Apple’ı sollamayı başardı ve dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.

NVIDIA GTC

Nvidia, dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu

Reuters’in aktardığına göre yonga seti üreticisi Nvidia, 3 trilyon dolarlık Apple’ı geçmeyi başardı. 7 Haziran itibariyle hisselerini birer bir bölmeye hazırlanan teknoloji devi, bireysel yatırımcılara artırmaya yönelik önemli bir adım attı.

Nvidia‘nın Apple’ın piyasaya değerinin üstüne çıkması, Steve Jobs tarafından kurulan ABD’li şirket bazında bir değişime de işaret ediyor.

Çip üreticisinin hisseleri günü %5,2 artışla 1.224,40 dolardan kapattı ve şirketin değeri 3,012 trilyon dolar değere ulaştı. Bu rekor, Apple’ın hisseleri %0,8’e yükseltip 3,003 trilyon dolar seviyelerine geldiğinde kırıldı.

Longbow Asset Management CEO’su Jake Dollarhide, yaşanan bu rekabet için “Nvidia şu anda yapay zekadan para kazanıyor ve Apple ve Meta gibi şirketler yapay zekaya para harcıyor” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak yapay zeka teknolojileri geliştikçe, Nvidia’ya olan talep de artış göstermiş olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu