GenelYapay Zeka

Bir İnsanın Tüm Parmak İzleri Aynı mıdır? Yapay Zeka Bu Noktaya da El Attı!

Adlı bilimde bir devrim gerçekleştirildi. Yapay zeka parmak izleri ile ilgili herkesin doğru bildiği bir noktayı açığa kavuşturdu.

İnsanları tanımlamak için parmak izi kullanma uygulaması 19. yüzyılın sonlarında başladı. DNA analizini çıkartmak için ve ya biyometrik kimlik belirlemede temel esas olarak belirlendi. Peki aynı kişinin farklı parmaklarındaki izler benzer midir? Mesela iPhone’unuzu bir parmakla açaiblirken diğer parmağınızla neden açamadığınızı hiç düşündünüz mü? Bu konuyla alakalı Columbia kıdemlisi robot bilimci Hod Lipson ve meslektaşları bu inanışın yanlış olduğunu kanıtlamak için yapay zeka kullandı.

Yapay Zeka, Bir Kişinin Farklı Parmak İzleri Olduğunu Tespit Etti

Programı test etmek için bilim insanları ABD hükümetinden 60 bin parmak izini bir yapay zeka modeline yükledi. Guo, parmak izinin ortasındaki eğim ve açıların yapay zekanın işini kolaylaştırdığını söyledi. Araştırmanın yazarları, adli tıpta kullanılabilecek kadar isabetli sonuçlar için daha geniş çaptaki veri setlerinin incelenmesi gerektiğini de ekledi.

Aynı kişinin farklı parmak izlerinin aynı olmadığı, fakat birçok ortak özelliğe sahip olduğu ortaya çıktı. Bu farklı parmaklara sahip iki parmak izini aynı kişiye sahip olduğunu tespit etmek için yeterli. Fakat karşılaştırmasının doğruluğu çok yüksek değil çünkü %77. Binlerce parmak izi yerine milyonlarca parmak iziyle çalışma yürütülürse sonuç farklı olabiliyor.

Makale Science dergisinde yayımlandı. Fakat İsviçre’deki Lozan Üniversitesi Ceza Adaleti Okulu’nda kriminoloji profesörü olan Christophe Champod, aynı kişinin farklı parmak izleri arasındaki bazı nominal benzerliklerin kriminolojinin başlangıcından beri bilindiğini ileri sürdü. Çalışma yazarlarının ortaya yeni bir şey çıkartmadıklarını ileri sürdü.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu