Akıllı TelefonGenelGüncel Teknoloji HaberleriSonyTeknoloji

Xperia XZ kamera puanı belli oldu!

Kamera, lens ve sensör incelemeleri gerçekleştiren popüler site DxOMark bu defa Sony’nin 2016 yılı amiral gemi telefonlarından Xperia XZ modelini inceleme altına altı. 23 MP çözünürlüklü arka kameraya sahip akıllı telefon DxOMark test laboratuvarında nasıl bir performans sergiledi ve kaç puan aldı?

F/2.0 lense sahip 23 MP çözünürlüğünde üçlü görüntü algılama ve öngörücü hibrit otomatik odaklama teknolojisine sahip bir kameranın yer aldığı telefon düşük ışık koşullarında ISO hassasiyetini 12.800 seviyelerine yükseltebiliyor. Sony tarafından geliştirilen 24 mm G Lens’e sahip kamera 5 kat net görüntü yaklaştırma ve 4K video kaydı gerçekleştirebiliyor.

Xperia XZ

Xperia XZ’nin kamera detaylarından kısa söz ettikten sonra gelelim telefonun kamera puanına. DxOMark sitesi fotoğraf ve video analizleri neticesinde telefona 87 puan aldı. Bu puana göre telefon, Xperia Z5 ile aynı, Xperia X Performance’ın ise gerisinde (88) bir sırada yer alıyor. Listenin zirvesinde yer alan akıllı telefonlara buradan göz atabilirsiniz.

Kameranın artı ve eksileri

Artılar; tüm ışık koşullarında, özellikle de parlak ışıkta hızlı ve doğru otomatik netleme, parlak ışıkta mükemmele yakın beyaz dengesi, fotoğraf çekimlerinde detayların iyi korunması, flaş olmadan beyaz dengesinin sağlanması, tüm ışık koşullarında çok iyi video çekim dengesi, iyi pozlama ve videolarda iyi renk oluşturma şeklinde.

Eksiler; fotoğraf çekimlerinde köşelerde netlik kaybı, düşük kontrastlı alanlarda görüntü ayrıntılarının kaybolması, videolarda titremeler, düşük ışık koşullarında oluşan renk gölgelenmeleri ve gürültü birikmesi.

 

>> İlginizi çekebilir; LG G6 beklenenden önce gelebilir!

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu