Xiaomi HyperOS Güncellemesi İçin Yol Haritası Açıkladı, İşte Güncellemeyi İlk Alacak Modeller

Xiaomi HyperOS güncellemesi kasım ayında başlıyor. Xiaomi, yeni arayüz sürümüne yükseltilecek ilk modelleri açıkladı.

Xiaomi kısa süre önce Çin’deki Xiaomi 14 etkinliği sırasında HyperOS işlemci sisteminin duyurusunu gerçekleştirdi. Xiaomi’nin tüm ekosistemleri arasında daha sorunsuz ve kapsamlı bir etkileşim sunacak olan HyperOS güncellemesi ilk olarak Xiaomi 14 ve 14 Pro’da yer alacak.

Xiaomi’nin açıkladı yol haritasına göre güncelleme kasım ayında Çin’deki bazı modeller için beta programı kapsamında yayınlanacak. İlk kararlı sürümler ise aralık ayında yayınlanacak. Şirketin açıkladığı güncelleme yol haritası şu şekilde:

Xiaomi HyperOS güncellemesi yol haritası

Kasım ayı (beta süreci)

  • Xiaomi Mix Fold 3 / Fold 2
  • Xiaomi 13 / 13 Pro/ 13 Ultra
  • Redmi K60 / K60 Pro / K60 Extreme Edition

Aralık ayı kararlı sürüm

  • Xiaomi Mix Fold 3 / Fold 2
  • Xiaomi 13 / 13 Pro / 13 Ultra
  • Redmi K60 / K60 Pro/ K60 Extreme Edition
  • Xiaomi Pad 6 / 6 Pro / Pad 6 Max 14

Xiaomi HyperOS İşletim Sistemi Neler Getiriyor?

IoT çağında Xiaomi, çeşitli cihaz işletim sistemleri ve birlikte çalışabilirlik sorunlarıyla uğraşırken zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu durum 2017 yılında Xiaomi HyperOS’un yaratılmasına yol açtı; işletim sistemi, tüm ekosistem cihazlarını en yüksek performans, tutarlı bir kullanıcı deneyimi ve kusursuz bağlantı için tek bir entegre sistemde birleştirmeyi hedefliyordu.

Çekirdek Teknoloji: Linux ve Xiaomi Vela

Xiaomi HyperOS, Linux ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemine güveniyor ve RAM boyutundan bağımsız olarak çeşitli cihazlarla verimli bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor. Xiaomi HyperOS hafif ve rakiplerine kıyasla minimum kaynak kullanıyor.

Optimize Edilmiş Performans: Planlama ve Teknik Modüller

Xiaomi HyperOS, görevlerin planlanması ve kaynak yönetimi konusunda uzmanlaşarak yoğun kaynak gerektiren senaryolarda bile istikrarlı performans sağlıyor. Dosya sistemleri ve bellek yönetimi gibi teknik modüller, farklı donanım özelliklerinden yararlanacak şekilde optimize edilmiştir.

Çapraz Uç Bağlantısı: HyperConnect

HyperConnect, bağlantıda devrim yaratarak kullanıcılara bağlı tüm cihazlar üzerinde her yerden kontrol olanağı sağlıyor. Görüntülü görüşmeler sırasında kamera kaynaklarının değiştirilmesine, çeşitli cihazlardan kameralara erişilmesine ve cihazlar arasında kesintisiz veri aktarımına olanak sağlar.

Proaktif Zeka: HyperMind AI

HyperMind, cihazları proaktif hale getiren yapay zeka merkezidir. Kullanıcı ihtiyaçlarını öğrenir ve cihazları buna göre uyarlayarak kullanıcıların karmaşık mantık kavrayışına ihtiyaç duymadan akıllı otomasyonun keyfini çıkarmasına olanak tanır.

Yapay Zekayı Güçlendirmek: Büyük Temel Modelleri

Xiaomi HyperOS, büyük temel modellerini entegre ederek sistem uygulamalarını geliştirir. Konuşma oluşturma, görsel arama ve AI sanat eseri oluşturma gibi özellikleri destekler. Üçüncü taraf uygulamalar da bu yapay zeka alt sisteminden yararlanabilir.

Güvenlik Önceliği: TEE ve Şifreleme

Xiaomi HyperOS kullanıcı güvenliğine öncelik veriyor. Özel bir donanım TEE, hassas bilgileri korur ve bu güvenliği birbirine bağlı cihazlara kadar genişletir. Veri aktarımı için uçtan uca şifreleme kullanır.

Açık Paylaşım: Xiaomi Vela

Xiaomi HyperOS, IoT yazılım platformu Xiaomi Vela ile IoT geliştirmeyi basitleştirerek açık kaynaklı bir ekosistemi destekliyor. Açık kaynaklı Xiaomi Vela, IoT cihazları arasında yeniliği ve gerçek zamanlı bağlantıyı teşvik ediyor.

İnsan Odaklı Ekosistem: İnsan – Araba – Ev

Xiaomi HyperOS, kişisel cihazları, arabaları ve akıllı ev ürünlerini akıllı bir ekosisteme bağlamak ve Xiaomi’nin stratejik vizyonunu geliştirmek için tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu