Akıllı TelefonAndroidAndroid GüncellemeGüncel Teknoloji HaberleriXiaomi

Xiaomi, Dört Model İçin Güncelleme Desteğini Sona Erdirdi

Xiaomi bir yandan HyperOS için çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan güncelleme bazı modeller için güncelleme desteğini sonlandırıyor.

24 Kasım 2023 10:02

Xiaomi bir biri ardına yeni telefonlar dururken, özellikle üst segmentte güncelleme desteği sürecini 5 yıla kadar çıkarmış durumda. Xiaomi 13 ve Xiaomi 13T serisiyle birlikte telefonlara 4 büyük Android güncellemesi vaat edildi. Akabinde sonraki bir yıl telefonlara güvenlik odaklı güncellemeler sunulmaya devam edecek.

Xiaomi diğer taraftan popülerliğini kaybetmiş kimi modeller için yazılım desteğini sonlandırıyor. Xiaomi yazılım desteği sonlandırılan telefonların yer aldığı listeye dört model dahil etti.

Xiaomi Dört Modelin Fişini Çekti, Artık Güncelleme Olmayacak

Oldukça uzun olan bu listeye sessiz sedasız Poco X3 ve Poco X3 NFC‘nin yanı sıra Xiaomi Mi 10T ve Mi 10T Pro dahil edildi. Bu dört model de 2020’de tanıtıldı ve Xiaomi söz verdiği gibi telefonlara üç yıl boyunca yazılım desteği sundu.

Poco X3 NFC görsel

Güncelleme desteğinin sonlandırılmasının elbette somut sonuçları olacak. Bu dört model bundan sonraki süreçte güvenlik odaklı güncellemeler bile almayacak. Başka bir ifadeyle yeni güvenlik açıklarına karşı savunmasız olabilirler. Bu dört model de ülkemizde satışa sunuldu ve kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Söz konusu telefonlardan birini kullanıyorsanız ve güvenlik noktasında kaygılarınız varsa daha güncel bir telefona geçmenizi öneriyoruz.

Xiaomi’nin bir süre önce destek süresini Android güncellemeleri için dört yıla, güvenlik güncellemeleri için ise beş yıla çıkardığını bir kez daha hatırlatalım. Xiaomi 13T serisi bu telefonlar arasında yer alıyor.

Türkiye’de Satışa Sunulacak POCO F6 5G Sızdırıldı

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu