Xiaomi, Beş Yıl Aradan Sonra Liderliği Samsung’a Kaptırdı

Xiaomi, 20 çeyrek sonra ilk kez Hindistan’da akıllı telefon pazarında liderliği kaybetti. Dördüncü çeyrekte 1 numarada Samsung yer aldı.

Canalys tarafından yayınlanan yeni bir rapor Hindistan’daki akıllı telefon sevkiyatlarını gözler önüne seriyor. Rapora göre ülkedeki telefon pazarı 2022’de %6 düşerek 151,6 milyon adede geriledi. Düşüş, aralıklı arz sorunları ve küresel makroekonomik ters rüzgarlar nedeniyle bastırılmış talepten kaynaklandı.  Hindistan akıllı telefon pazarı ilk kez düşüş yaşarken, sevkiyatlar dördüncü çeyrekte ise yüzde 27 düşüşle 32.4 milyon adede geriledi. Yıllardır pazarın bir numarası olan Xiaomi, uzun zaman sonra liderliği Samsung‘a kaptırmak zorunda kaldı.

Xiaomi Yıllar Sonra Liderliği Kaptırdı

2022’nin dördüncü çeyreğinde Samsung 6.7 milyon akıllı telefon sevkiyatı oluşturarak 2017’nin üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez birinci oldu. Şirketin son çeyrek itibariyle pazar payı yüzde 21’e yükseldi. Vivo, çoğunlukla çevrimdışı kanallar aracılığıyla 6,4 milyon adet sevk ederek ikinci sırada yer aldı. 20 çeyrek üst üste listenin zirvesinde yer alan Xiaomi, 5.5 milyon adetlik sevkiyatla üçüncü sıraya geriledi. Bu üçlüyü OPPO ve realme takip ediyor.

2022’nin geneline bakıldığında Xiaomi hala en büyü oyuncu konumunda. Yıl boyunca 29.6 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştiren Xiaomi’nin elde ettiği pazar payı ise yüzde 20 olarak kaydedildi. Xiaomi’yi burun farkıyla Samsung takip ediyor. Samsung yıl boyunca 28.6 milyon telefon satışı gerçekleştirirken yüzde 19 pazar payı elde etti. Bu ikiliyi sırasıyla Vivo, OPPO ve realme markaları takip ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu