X (Twitter), Kaliforniya Yasası İle Mahkemede 

Teknoloji devi X (Twitter), Kaliforniya'da yeni içerik moderasyon yasasına karşı hukuki bir mücadeleye girişiyor.

X (Twitter), AB 587 adlı bu yasayı “anayasaya aykırı” ve “sansür tehditi” olarak görüyor. Yasayı, X Corp. gibi şirketleri anayasal koruma altındaki içeriği kaldırmaya, reklam gelirini engellemeye veya önceliksiz hale getirmeye zorlamak olarak değerlendiriyor.

Dava, X‘in platformunda kendi içerik moderasyon stratejilerini uygulama hakkına sahip olduğunu savunuyor. Temelde şirketin kendini ifade etme hakkını kullanmakta olduğu argümanı öne sürülüyor.

Vali Gavin Newsom tarafından bir yıl önce imzalanan AB 587 yasası, sosyal medya platformlarının içeriği nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini anlamak için şeffaflığı vurguluyor.

Twitter DM

2024 yılından itibaren sosyal medya şirketleri, içerik moderasyon stratejilerini ve kullanıcı seçeneklerini iki yılda bir açıklamak zorundalar.

California, hükümet müdahalesi spektrumunda sağlam bir konumda bulunuyor ve gizlilik mevzuatı ulusal bir yasa modeli olarak kabul ediliyor.

Yasanın yazarı olan California Meclis Üyesi Jesse Gabriel, AB 587’nin sadece şeffaflığı teşvik etmeyi amaçladığını belirtiyor. Ayrıca, eğer X‘in gizlemek isteyecek bir şeyi yoksa, bu yasaya itiraz etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Gabriel’ın temsil ettiği hükümetin, kişisel verilere rutin olarak müdahale ettiğini göz önünde bulundurmak önemlidir, ancak bu konuya burada girmeyeceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu