BilgisayarGüncel Teknoloji HaberleriMicrosoftWindows

Windows 11 Sürümüne Geçecekler Elinizi Çabuk Tutun

Windows 7/8'den Windows 11 sürümüne geçiş artık ücretsiz değil. Windows 10'den geçiş ise bir süre daha ücretsiz olacak.

Microsoft, Windows 7/8’den Windows 10/11 sürümüne ücretsiz yükseltme yolunu sonlandırdı. Ancak Windows 10’dan 11’e yükseltme ücretsiz olmaya devam ediyor. Bu gelişme, eski sistemlere sahip kullanıcıların yükseltme yapmak istediklerinde artık ödeme yapmak zorunda kalacakları anlamına geliyor.

Daha önce bazı kullanıcılar yükseltme sırasında kalıcı aktivasyon elde etmeye çalışıyordu ancak Microsoft, sunucularından gelen bu tür istekleri engellediğinden, HWIDGEN ve MAS gibi sistemleri aktive eden araçlar artık çalışmayacak. Ancak bu etkinleştirmeler aracılığıyla halihazırda Windows 10/11 kullanan bilgisayarlar etkin kalacaktır; Microsoft bu lisansları geri almıyor. Şimdilik, Windows 11 sürüm 22H2 hala sanal makinelerde etkinleştirilebiliyor ancak daha yeni Canary yapısı etkinleştirme isteklerini kabul etmiyor. Bu noktada Windows 11 sürümüne geçiş yapmayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz.

Microsoft ayrıca Windows 11 için yeni bir yapay zeka asistanı olan Copilot’u ekleyerek büyük bir güncellemeyi kullanıma sundu . Copilot bir kenar çubuğunda yer alacak ve kullanıcılara tarif arama ve gezi planlama gibi çeşitli görevlerde yardımcı olabilecek. Güncelleme aynı zamanda Dosya Gezgini’ne yeni bir görünüm kazandırıyor, Her Yerde Mürekkep adı verilen bir el yazısı özelliği ekliyor ve Ekran Alıntısı aracı ile RGB aydınlatma kontrolüne geliştirmeler sağlıyor. Ayrıca Microsoft 365 kullanıcıları, iş görevlerinde yardımcı olacak Copilot’u ayda 30 ABD doları karşılığında alabilecekler.

Microsoft ayrıca eğitim pazarını hedefleyen daha hafif, web odaklı bir Windows 12 üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte Chrome OS’a rakip olmaya çalışacak. Bu, Windows’un daha basit bir sürümü olacak ve 2024’te çıkması bekleniyor. Bu sürüm, standart Windows’un yerini almayacak ancak daha basit, eğitici cihazlara bir alternatif olacak. Yapay zeka entegrasyonuna sahip olacak ve özellikle Microsoft Edge ile ağırlıklı olarak web deneyimlerine odaklanacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu