BilgisayarDizüstü BilgisayarGüncel Teknoloji HaberleriMicrosoftWindows

Windows 11 İlginç Bir Şekilde Pazar Payı Kaybetti

Windows sürümleri kullanım oranları açıklandı. Windows 11 önceki aya göre bırakın genişlemeyi pazar payında düşüş yaşadı.

Yeni bir rapora göre Microsoft kullanıcıları Windows 11 sürümüne yönlendiremiyor. Windows’un en güncel sürümü bırakın daha fazla pazar payı elde etmeyi, önceki aya göre düşüş yaşamış görünüyor. Windwos sürümleri kullanım oranları arasında Windows 10 hala açık ara önde.

Analitik şirket Statcounter, geçen ayın sonuçlarına göre Windows sürümlerinin popülaritesine ilişkin istatistikleri güncelledi. Temel bir değişiklik olmadı, ancak bu durum Microsoft için iyi görünmüyor. Windows 11’in bırakın pazarı ele geçirmeye çalışması, mevcut popülerliğini bile koruyamadığı görülüyor.

Kaynağa göre , Windows 10 hala yüzde 71,9’luk bir payla ilk sırayı alıyor, ancak Windows 11’deki düşüş daha ilginç görünüyor. Nisan ayında yüzde 23,11 olan kullanım oranı mayıs ayında yüzde 22,95’e geriledi. Analistlere göre bu durum Windows 11’in yüksek sistem gereksinimlerinden kaynaklanıyor. Haziran ayının başında yayınlanan rapora göre Windwos sürümlerinin kullanım oranları şu şekilde:

  • Windows 7 – yüzde 3,61
  • Windows 8.1 -yüzde 0.72
  • Windows 8 – yüzde 0,37
  • Windows XP – yüzde 0,32

Microsoft aynı zamanda kullanıcıları Windows 11’e geçirmek için ikna çalışmalarına devam ediyor. Windows 10 desteğinin Ekim 2025’te sona ereceği ve 22H2’nin Windows 10 için son sürüm olacağı zaten açıklandı. Windwos 10, yaşam döngüsünün sonuna kadar yalnızca güvenlik odaklı güncellemeler alacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu