Güncel Teknoloji Haberleri

Windows 11 24H2 Geliyor

Windows 11 24H2 geliyor. Microsoft'un bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesi için resmi bilgiler gelmeye başladı bile.

Microsoft’un Windows için üç yıllık güncelleme döngüsünden vazgeçtiğine dair önceki spekülasyonlar doğru çıktı. Microsoft, resmi bir blog yazısında “Windows 11 24H2″nin 2024’ün ana özellik güncellemesi olacağını ve Windows 12’nin beklenen sürümünü 2025 veya sonrasında geleceğini duyurdu.

Microsoft, yakın tarihli bir Windows 11 Insider’ın değişiklik günlüğündeki bu strateji değişikliğini ortaya çıkardı. Değişiklik günlüğü şunları belirtiyor:

“Bugün Build 26-xx’ten başlayarak, Canary ve Geliştirici Kanallarındaki Windows Insider’lar, sürümlendirmenin Ayarlar > Sistem > Hakkında (ve kazanan) altında 24H2 sürümüne güncellendiğini görecek. Bu, Windows 11 sürüm 24H2’nin bu yılın yıllık özellik güncellemesi olacağı anlamına geliyor. Burada belirtildiği gibi, Windows 11, takvim yılının ikinci yarısında yayınlanan yıllık bir özellik güncelleme temposuna sahip olacak.”

Şirket artık Windows 11 için her yılın ikinci yarısında yayınlanması planlanan yıllık bir özellik güncellemesine açıkça kararlı. Bu, geçmişte görülen daha küçük, daha sık “Anlar” güncellemelerinden bir değişikliğe işaret ediyor.

Bu karar, Microsoft’un kullanıcı tabanı parçalanmasının daha da kötüleşmesi konusundaki endişesinden kaynaklanıyor olabilir. Windows 10 %66’lık pazar payına sahip olmaya devam ederken, Windows 11 %28 ile onu takip ediyor. 2024’te Windows 12’nin piyasaya sürülmesi, Windows ekosistemini daha da bölebilir; Microsoft’un muhtemelen kaçınmak istediği bir durum.

Bunun yerine kullanıcılar, Windows 11 24H2 güncellemesiyle önemli yapay zeka destekli özellikler ve diğer ilerlemeler bekleyebilirler. Bu yapay zeka özelliklerinin ne olacağına ilişkin kesin ayrıntılar hâlâ havada, ancak önümüzdeki aylarda daha fazla ayrıntının ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

Ancak, Windows 12’nin bir özelliği olan “değişken görev çubuğu” ile yeniden tasarlanmış masaüstü arayüzü gibi daha önce söylentilere konu olan kavramlar yakın gelecekte hayata geçmeyecek. Dolayısıyla Windows için önemli bir görsel revizyonun 2025’ten önce gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor.

Yayınlanma zamanlamasına ilişkin olarak, Windows 11 24H2 yapıları üreticilere (RTM) Nisan 2024’te ulaşacak. Genel kullanıma sunulmasının geçici olarak Eylül ve Ekim 2024 arasında olması bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu