Oyun HaberleriPC Oyunları

Windows 10’a yeni ”Oyun modu” seçeneği gelebilir!

Windows 10un sızdırılan OS güncellemesinde WalkingCat isimli bir twitter kullanıcısı tarafından fark edilen ve şimdiye kadar hiç olmayan bir Oyun Modu dosyası bulundu. Bu gamemode.dll dosyası Windows 10’un yeni güncellemesinde kullanıcılara bir oyun modu mu sunacak sorularını da beraberinde getirdi. Sızan 14997 sürümlü bu güncellemede WalkingCat‘in iddia ettiğine göre bu dosya aktifleştirildiğinde Windows kendi arka plan programlarının kaynak dağıtımını indirgeyebileceğini söylüyor.

https://twitter.com/h0x0d/status/814039218825502720?ref_src=twsrc%5Etfw

İlk tweette’ ”14997 yeni bir ‘gamemode.dll’ içeriyor, oyun modu beklendik birşey gibi görünüyor”

İkinci tweette’ ”Görünen o ki Windows kaynak dağıtım algoritmasını düzenleyecek ve ‘Oyun modu’ çalışıyorken oyuna öncelik verecek (CPU/Gfx vb. için). ”

Oyun Modu Nasıl Çalışacak?

Bu özellik şu anda çalışır durumda değil WindowsCentral‘ın duyurduğu bilgilere göre bu sistem Xbox işletim sistemi gibi işleyecek yani kaynak algoritmasını oyunun en iyi biçimde çalışması için düzenleyecek. Bu fikir çok güzel ve istenen bir özellik olsa da Windows tarafından hala desteklenmiyor. Her ne kadar bu .dll dosyası güncelleme içinde bulunuyor olsa da Windows tarafından bu dosya ne şekilde kullanılacak şimdilik tam bir muamma.

Bu özellik otomatik mi olacak yoksa kullanıcı seçenekli mi olacak? Oyun modunu aktifleştirmek için bunu sürekli açıp kapayacak mıyız? Diğer platformlardan eski Win32 oyunlarını çalıştıracak mı? Belirli donanım bileşenlerini gerektirecek mi? Gibi sorular şu anda cevapsız durumda. Microsoft ise bu dosya hakkında kendilerine soru sorulduğunda ”şu anda paylaşılacak bir durum yok” yanıtını veriyor.

Oyuncular ne kadar yüksek performans bilgisayarları olsa da oynadıkları işletim sistemi Windows olunca istenilen maksimum performans da Windows kaynaklı düşüşler yaşanıyor ve bize kalırsa Windows’un bu konuda artık bir adım atması gerekiyor…

Samsung CES 2017 Fuarı’nda tablet şov yapacak!

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu