Akıllı TelefonCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriMicrosoftWindows

Windows 10 Mobile’ın Sonu Geldi: Microsoft, Tabuta son Çiviyi Çaktı!

Windows 10 Mobile mağazasının sonu geldi. Microsoft'un büyük umutlarla mobil pazarda var olma isteği, artık tamamen sona eriyor.

Microsoft, yakın zamanda bu platformdaki Microsoft Store uygulama mağazasının temel işlevlerini sessizce kapatarak Windows 10 Mobile platformunu aşamalı olarak kaldırma konusunda önemli bir adım attı. Bu kapanış, Windows 10 Mobile ve klasik nesil Windows Phone sistemleri için bir dönemin sonu anlamına geliyor. Lumia 950 serisi, 2015 yılında Windows 10’u ilk kez kullanan seriydi.

Görünüşe Göre Windows 10 Mobile Mağazasının Ana Sayfasına Erişilemiyor

Kullanıcılar, mağazanın ana sayfasına artık erişilemediğini ve uygulama indirme ve güncellemeler için belirlenen sayfaların doğru şekilde yüklenmediğini bildirdi. Ayrıca uygulama ayrıntıları sayfasında ara sıra sorunlar yaşanıyor. İşlevsellikteki bu düşüş, Microsoft’un Aralık 2019’da tüm Windows 10 Mobile cihazlarına yönelik desteği sona erdirme kararının ardından geldi; bu, aynı dönemde Windows Phone 8.1 mağazasının kapatılmasıyla paralel bir hareketti.

Cihaz desteğinin sona ermesine rağmen Microsoft Store uygulama mağazası bir süreliğine faaliyette kaldı. Microsoft, işletim sistemi daha fazla güncelleme almayacak olsa da uygulama mağazasının çalışmaya devam edeceği ve uygulama ve yazılım desteğini geliştiricilerin ve markaların takdirine bırakacağı konusunda kullanıcılara güvence vermişti.

windows 10 mobile
windows 10 mobile

Windows 10 Mobile’ın önemli bir özelliği, kullanıcıların Microsoft Store dışında uygulama yüklemesine olanak tanıyan yandan yükleme desteği. Bu özellik, özellikle mağazanın arızalanmasının ardından kullanıcılar için hayati bir alternatif olmaya devam ediyor. İlginç bir şekilde, bazı kullanıcılar en son çevrimdışı paketi yükledikten sonra mağazanın normal işlevine devam ettiğini bildirdi ve bu da mağazanın hizmetlerine erişim için potansiyel bir geçici çözüm önerdi.

Microsoft, öncelikli odağını mobil platformlardan uzaklaştırdı ve artık yapay zeka ve PC pazarına odaklanıyor. Şirketin Windows 12’nin geliştirilmesi üzerinde aktif olarak çalıştığına dair söylentiler dolaşıyordu. Geçtiğimiz günlerde Microsoft CEO’su Satya Nadella önemli bir açıklama yaparak Windows Phone’u sonlandırmanın bir hata olduğunu kabul etti.

PC pazarı Microsoft için kazançlı bir alan olmasına rağmen mobil cihaz pazarı, özellikle katlanabilir cihazlar gibi yeni ürünlerin ortaya çıkmasıyla birlikte hâlâ genişlemekte ve gelişmekte. Birçok akıllı telefon şirketi pazara nispeten geç katıldı ancak azimle başarıya ulaştı. Microsoft, akıllı telefon alanına biraz geç girse de, akıllı telefonların ilk zamanlarındaydı ve bu nedenle bu fırsatı kaçırdı.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu