MicrosoftWindows

Windows 10 için Yolun Sonu Görünmeye Başlıyor

Microsoft, 31 Ocak 2023 tarihi itibariyle Windows 10 işletim sistemini dijital olarak indirilmesine izin vermeyecek.

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini bundan tam 8 yıl önce 29 Temmuz 2015 tarihinde piyasaya sürmüştü. Piyasaya giriş yaptığında en büyük yenilenmiş Windows sürümlerinden birisiydi. Yeni yükseltmeler, yenilikler, yenilenmiş kullanıcı arayüzü, yeni bir başlat menüsü ve Direct X 12 desteği ile birlikte gelmişti. Bu yeniliklerin üzerinden sekiz yıl sonrasında Microsoft, 31 Ocak 2023 tarihi itibariyle Windows 10 lisanslarını satmayı bırakacak.

Microsoft hali hazırda piyasada bulunan en büyük PC işletim sistemi geliştiricisidir. Şirket geçtiğimiz yıl işletim sistemi serisine yeni Windows 11’i ekledi. Windows 11 ile daha yeni bir tasarım, Android uygulama entegrasyonları ve daha iyi bir sanal masaüstü desteği sunuldu. Şirket şimdi ise tüm yenilikleri bu işletim sistemine ve gelecekteki işletim sistemleri için hazırlamaya başlamayı planlıyor. Durum böyle olunca Windows 10 artık eskimeye başlıyor. Microsoft’un resmi internet sitesinde Windows 10 indirme sayfalarında yayınlanan yeni bir bildirimle 1 Şubat tarihinden itibaren Windows 10’u dijital olarak indirilmesine izin vermeyeceğini gösteriyor. Lisans desteği kesilse de 14 Ekim 2025 tarihine kadar Microsoft bu işletim sistemine tam destek vereceğini de açıklamasına ekliyor.

Windows 10 Lisans

Resmi olarak Windows 10’un lisans anahtarı satışı yapmayacak olan Microsoft, yeni bilgisayaları kullanmayan başlayanlar için Windows 11 işletim sistemini kullanmasını istiyor. Ancak bu durum korsan kullananlar için istisna olacak gibi gözüküyor. 1 Şubat itibariyle Windows 10’un lisanslı kopyasını satın almak isteyenler günümüzdeki çokça yaygın olan üçüncü parti satıcılardan lisans anahtarı alabilecek. Ufak ama önemli bir hatırlatma yapalım bu yolu kesinlikle önermiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Microsoft Önümüzdeki Hafta Windows 7 ve Windows 8/8.1 Desteğini Sonlandırıyor

İlerleyen zamanlarda Windows 10’lu bir işletim sistemli bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız şimdiden bir lisans anahtarı satın alarak veya hali hazırda kullanmış olduğunuz orijinal yazılımın lisans anahtarını yedeklemeniz faydalı olabilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu