Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriWhatsApp

WhatsApp Üçüncü Taraf Sohbet Desteği Üzerinde Çalışıyor

WhatsApp, Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasasının bir dayatması olarak üçüncü taraf mesajlaşma desteği sunmaya hazırlanıyor.

WABetaInfo tarafından yayınlanan bir rapora göre WhatsApp, AB kurallarına uymak için yeni adımlar atmayı sürdürüyor.  Hatırlayalım yakın zamanda WhatsApp, Android kullanıcıları için beta sürümünde çoklu hesap desteğini duyurdu. Yeni bir sızıntıya bakılırsa WhatsApp şimdi üçüncü taraf mesajlaşma desteği üzerinde çalışıyor.

Avrupa Birliği, kullanıcıların farklı uygulamalar üzerinden iletişim kurma zorunluluğu da dahil olmak üzere, büyük teknoloji şirketlerine katı düzenlemeler getiren Dijital Piyasalar Yasasını (DMA) kabul etti. Görünüşe bakılırsa WhatsApp, DMA kriterlerine uyuyor ve uyum sağlamak için aktif olarak çalışıyor. Yeni kurallara uyma çabalarının işaretleri, Android için yayınlanan WhatsApp beta 2.23.19.8 güncellemesinde görülebiliyor. Burada henüz kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasa da bu düzenlemeler için özel bir bölüm oluşturuldu.

WhatsApp‘ın bu düzenlemelere uyum sağlamak ve Avrupa Birliği’nde birlikte çalışabilirlik sağlamak için önünde 6 aylık bir süre var. Birlikte çalışabilirlik, diğer mesajlaşma uygulamalarındaki kişilerin, WhatsApp’ı olmasa bile WhatsApp kullanıcılarıyla iletişim kurmasını sağlayacak. Bu durum iletişimi genişletirken şifrelemeyle ilgili endişeleri de artırıyor.

Teknik detaylar az olsa da WhatsApp’ın birlikte çalışabilen sistemlerde uçtan uca şifrelemenin korunmasını sağlayabileceği öne sürülüyor. Kullanıcılar ayrıca yönetmeliğin 7. maddesi uyarınca vazgeçme seçeneğine de sahip olabilecekler. Üçüncü taraf sohbet desteğinin geliştirilmesi şu anda devam ediyor ve önümüzdeki altı aylık süreçte hem Android hem de iOS platformaları için kullanıma sunulacak. Yeni gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu