Genel

Volkswagen Vahşi Hayvan Önleyici Cihaz Geliştirdi

Alman araç devi Volkswagen, yaban hayatı kazalarına özel olarak hayvan önleyici cihaz RooBadge'i test ediyor.

Yaban hayatında, bir hayvanın araçlarla karşılaşması genellikle ölümle sonuçlanıyor. Kangurularla ünlü Avusturalya’da doğan hayat geniş alana yayılmış durumda. Her yıl birçok yabani hayvan araç kazaları yüzünden ölüyor. Bu duruma el atmak isteyen Volkswagen, hayvanları korkutmak ve yollarda onlarla çarpışma riskini azaltmak için özel sesler çıkaran özel bir cihaz olan RooBadge’i geliştirdiğini duyurdu. 3 yıldır Melbourne Üniversitesi’nde kanguru davranışı araştırmacılarıyla geliştirilen bu hayvan önleyici cihaz olan RooBadge, Volkswagen tarafından test ediliyor.

Volkswagen, Vahşi Hayvan Önleyici Cihaz RooBadge’i Geliştirip Test Ediyor

Konuyla alakalı teknoloji yazarları, cihazın otoyolda karşılaşılan hayvan sorununa çözüm bulacağından neredeys emin. Yüksek performanslı, yönlendirilebilir bir hoparlör kullanan sistem, karşıdan karşıya geçmek isteyen kanguruları korkutmak için aracın önündeki alana sesler yayıyor. Farklı kanguru ve diğer büyük hayvanlara karşı özel sesler çıkartan RooBadge, sistemde hayvanları korkutan, rahatsız eden seslerin yanı sıra birbirlerini uyardıkları sesler de yüklenip deneniyor.

Volkswagen hayvan önleyici cihaz

Cihaz, “makine öğrenimini kullanan dünyanın ilk yeniliği” olarak tanıtılıyor. Teknoloji sayesinde belirli bir bölgede yaşayan hayvanlara bağlı olarak ses sinyallerini optimize etmek için GPS verilerini kullanıyor. VW sistemi Amarok’un ön ızgarasına yerleştirdiği özel bir hoparlör ile test ediyor. Volkswagen logosuna yerleştirilen sistemin diğer modellere de kolayca montaj yapılacağı belirtiliyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu