Volkswagen, Elektrikli Araçlar İçin Huawei’in Kapısını Çaldı

Volkswagen yazılım bölümü Cariad’ın yaşadığı bazı sorunları Huawei ile aşmayı planlıyor. İkili arasında yazılım ortaklığı yapıldı.

Yazılım ve donanım, modern teknolojinin iki temel ayağını oluşturuyor. Mevcut rekabete bakıldığında bu ikisini geliştirebilen markaların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Bu nedenle birçok üretici gerek donanım gerekse yazılım için diğer şirketlerden destek istemektedir. Bu durum otomobil sektörü için de geçerli. Yeni bir gelişmeye göre Volkswagen, Huawei ‘in yazılımını Çin’deki arabalarında kullanmak için görüşmelerde bulundu.

Volkswagen – Huawei Ortaklığı

Volkswagen, küresel otomobil endüstrisinde önemli bir oyuncu konumunda. Hem geleneksel hem de elektrikli araçlar üreten marka, Avrupa başta olmak üzere birçok pazarda lider üretici konumunda. Ancak Volkswagen şu anda özellikle yazılım geliştirmede elektrikli araçlar (EV’ler) ve yeni otomotiv teknolojileri ile ilgili zorluklarla karşı karşıya.

Son raporlara göre Volkswagen’in yazılım bölümü Cariad’ın gecikmeler ve maliyet aşımları yaşıyor. Bunun bir sonucu olarak Audi Q6 e-tron ve Porsche Macan gibi birkaç yeni EV modelinin lansmanı ertelendi. Bu durum Alman otomobil devi için zorluk teşkil ettiği gibi gelecekteki operasyonlarını da tehlikeye atıyor. Neyse ki Volkswagen, Huawei ile ortaklık yaparak bu sorunun üstesinden gelmek istiyor.

Bildiğiniz gibi Huawei bir süredir akıllı telefon pazarında zorlu bir dönemden geçiyor. ABD ambargosu nedeniyle Google hizmetlerine erişimini kaybeden şirket, şu sıralar HarmonyOS üzerinden eski gücünü geri kazanmanın mücadelesini veriyor.

Çinli teknoloji devi, HarmonyOS’u sadece akıllı telefonlarda değil, farklı sektörlerde de yaygınlaştırmak için aktif olarak çalışıyor. Bunlardan biri de otomotiv sektörü. Huawei, otomotiv yazılımının geliştirilmesinde önemli markalardan biri haline gelirken, HarmonyOS halihazırda bazı Çinli otomobil üreticileri tarafından zaten lisanslandı.

Volkswagen ve Huawei arasındaki görüşmeler henüz başlangıç ​​aşamasında ve iki şirketin bir anlaşmaya varıp varamayacağı belli değil. Ancak anlaşma zeminde olmaları bile otomotiv endüstrisinde yazılımın artan öneminin bir işareti.

Başa dön tuşu