Vivo Funtouch OS 14 Güncellemesi Bize Neler Sunacak?

Android 14 ayak sesleri uzaktan gelirken markalar da arayüzlerini güncellemeye başladı. Peki Vivo Funtouch OS 14 bize ne sunacak?

Android üreticileri saf Android deneyimi yerine kendi arayüzlerini kullanıyor ve bu noktada da sundukları arayüz performansı ile birbirlerinden ayrılmayı başarıyorlar. En iyi kullanıcı deneyimlerinden birini bizlere sunan Vivo’nun kendi arayüzü Funtouch arayüzü de Android 14 güncellemesi ile yenileniyor ve Vivo Funtouch OS 14 arayüzü ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Peki bu noktada bizi neler bekliyor? Yeni neler var? Açıkçası şunu söyleyebiliriz; Vivo yenilenen Android 14 işletim sisteminin tüm nimetlerini yeni arayüzü ile bizlere oldukça net bir biçimde sunabiliyor. Peki Vivo Funtouch OS 14 arayüzü ile gelen yenilikler neler? Öncelikle şunu söyleyelim yeni nesil Funtouch 14 arayüzü Kasım ayı itibariyle kullanıcılara dağıtılmaya başlayacak.

Funtouch OS 14 arayüzü, kullanıcıların tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir dizi yeni kişiselleştirme seçeneği sunarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar artık kilit ekranında saat stilini sekiz farklı yazı tipi stili ve üç farklı saat düzeni içinden seçip kişiselleştirebilecekler. Yeni AoD yani her zaman açık ekran stilleri ve “MY renk paleti” adı verilen yeni minimalist tema da kullanıcılara aralarından seçim yapabileceği çok çeşitli renk seçenekleri sunacak. Kullanıcılar böylece duvar kağıdına uyan renk paleti de oluşturabiliyor. Bu özellik ayrıca ekranı gri tonlamalı görseller için optimize ederek güç tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

“Smooth Envision” ile daha akıcı kullanıcı deneyimi sunulacak

Funtouch OS 14 arayüzü ile çok daha performanslı bir telefona kavuşacağız. Yani güncelleme ile birlikte telefonlarda genel anlamda performans iyileştirmeleri de göreceğiz. Android işletim sistemini daha akıcı hale getiren yenilikçi “Smooth Envision” yaklaşımı ile kalıcı işlemlerin sayısını azaltarak ve RAM kullanımını optimize ederek sistem performansını, yanıt verme yeteneğini ve aynı anda daha fazla uygulamayı aktif tutma yeteneğini geliştiriyor. Bu gelişmiş RAM tasarrufu özelliği, 8 GB ve üzeri RAM yapılandırmasına sahip cihazlara 600 MB’a kadar kullanılabilir RAM alanı ekleyerek çoklu görevleri son derece kolaylaştıracak bir dizi de yenilik sunuyor. Yeni “Uygulama Tutucu” özelliği de manuel olarak kapatılmayan beyaz listedeki uygulamaların her zaman son arayüze geri yüklenmesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar, kaldıkları yerden kolayca devam edebiliyorlar. Bu da ciddi anlamda bir veri tasarrufu anlamı taşıyor.

Belirli akıllı telefon modellerinde, ana ekranda uygulamaları açarken ve kapatırken hareket bulanıklığını simüle etmek için gelişmiş algoritmalar kullanan “Hareket Bulanıklığı” özelliği sayesinde görsel olarak da akıcılık elde ediliyor. Bu yazılım odaklı yaklaşım, 60 Hz yenileme hızına sahip ekranların akıcılığını %18,7 oranında artırarak çok yumuşak görsel geçişler sağlıyor. Bu da 60Hz bir ekrana bile sahip olsanız bu ekranın sanki 71Hz ekran deneyimi varmış gibi bir iyileştirme ortaya koyuyor.

Gelişmiş çoklu görev özellikleriyle aynı anda birden fazla iş yapılabilecek 

Funtouch OS 14 arayüzü, sunduğu daha gelişmiş küçük pencere özelliği ile çoklu görevi bir sonraki seviyeye taşıyacak Kullanıcılar arka planda 12 adede kadar küçük pencereyi aktif tutabilecek ve işletim sistemi kullanıcılara daha fazla kontrol sağlayan yandan kaydırmalı süspansiyon desteğini de beraberinde getiredcek. Uygulamalar arka planda aktif olarak beklerken ekranda hareket ettirilebilen küçük bir pencereye dönüşebiliyor. Kullanıcılar tek bir dokunuşla küçük pencere modları arasında kolayca geçiş yapabilecek. Akıcılık konusunda da önemli geliştirmeler sunan güncelleme, RAM Saver ile birden fazla uygulamanın hızlı başlatılması için 600 MB’a kadar alan açıp Genişletilmiş RAM 3.0 ile de daha fazla uygulamanın arka planda etkin olmasını sağlayacak.

Yeni gelişmiş video düzenleme araçlarıyla yaratıcılık dorukta

Hepimiz 3. parti video düzenleme uygulamaları kullanıyoruz ama Vivo, yeni güncellemeyle fotoğraf tutkunu kullanıcılara üretkenlik alanında da çok daha iyi olanaklar sunacak gibi görünüyor. Funtouch OS 14, gelişmiş video düzenleme özellikleriyle kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalara ihtiyaç duymadan benzersiz ve ilgi çekici içerik oluşturmasını kolaylaştıracak; orijinal kalitede, kayıpsız video dışa aktarımı mümkün hale getirilecek. Kullanıcılar videoları 60 FPS’de 4K çözünürlüğe kadar dışa aktarabilirken video düzenleme için de 25 yeni filtre kullanabilecek. Funtouch OS 14, gelişmiş albüm tarama ve görüntüleme deneyimi ile de kullanıcıların video oynatma hızını ayarlamasına, oynatmayı döngüye almasına, tam ekran oynatmanın keyfini çıkarmasına veya ekran görüntüleri almasına olanak tanıyor.

Kişisel bilgileri ve güvenlik konusunda kullanıcıların içi artık ferah

Funtouch OS 14, cihazlarını paylaşırken kullanıcıların kişisel bilgileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlıyor. Yeni Akıllı Yansıtma özelliği sayesinde kullanıcılar bildirim çubuğunun açılmasıyla kişisel bilgilerinin yanlışlıkla açığa çıkmasından endişe etmeden ekranlarını gönül rahatlığıyla paylaşabiliyor. Kullanıcıların gizli fotoğrafları da artık ek bir şifre doğrulama adımıyla korunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu