Cumhurbaşkanı Açıkladı: Ücretsiz Doğalgaz Desteği Uzatıldı

Cumrhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücretsiz doğalgaz desteği projesinin uzaltıldığını açıkladı. İşte ayrıntılar...

Doğalgaz faturası yaklaşıyor! Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti’ndeki neredeyse hiçkimse bu cümleyi endişelenmeden okuyamıyor. Özellikle de halihazırdaki zam oranlarının ısınma giderlerini nasıl etkileyeceği henüz bilinmezken. Ancak senenin başında süreli küçük de olsa bir destek duyurulmuştu. Tam da bu sürenin bitmesi yaklaşmışken, doğalgaz desteği konusunda yeni müjde geldi.

Ücretsiz Doğalgaz Desteği 1 Mayıs 2024’e Kadar Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğalgaz desteğinin uzatıldığını duyurdu. Buna göre tüm Türkiye’de 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 m3, yani yaklaşık 120-150 liralık doğalgaz ücretsiz olacak. Elbette ki bu halihazırda uçuşta olan doğalgaz faturalarını ne kadar azaltacak orası tartışmalı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama doğal gaz tüketimi 1.500 m3. Aylık ortalama tüketim ise 125 m3. Kışın ise aylık en az doğal gaz tüketimi 250 m3 dolayında hesaplanıyor. 1 yıl boyunca aylık ücret alınmayacak olan 25 m3’lük gazın bedeli ise Nisan ayı tarifesiyle metreküp başına dağıtım bölgesine göre değişmekle birlikte 5-6 TL ortalama fiyattan yaklaşık 125 TL – 150 TL civarında hesaplanmaktadır. Bugunkü fiyatlarla 12 aylık katkı da hane başına 1.500 -1800TL civarında olacaktır.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu