GenelGüncel Teknoloji Haberleri

TSMC CEO’su Emekli Oluyor

TSMC CEO'su emekli oluyor. En büyük çip üretici firmalardan olan TSMC için iç tarafta değişiklikler sürüyor.

Küresel çip endüstrisinin devi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), başkanı Mark Liu’nun gelecek yıl emekli olacağını duyurmasıyla önemli bir geçişe hazırlanıyor. Liu’nun yerine şu anki CEO C.C. geçecek. Wei, bu teknoloji devi için sürekliliği ve istikrarı simgeleyen bir hamle.

CC Wei, Şirketin CEO’su Olarak Mark Liu’nun Yerini Alacak

Liu’nun TSMC ile olan yolculuğu dikkat çekiciydi. 1993 yılında şirkete katılarak şirketin dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi olma yolundaki yükselişine tanık oldu. Ailesine ve yeni çabalarına odaklanarak veda etmeye hazırlanırken, TSMC’nin mirasının emin ellerde olduğuna dair bir güven havası var.

CC Yale mezunu ve elektrik mühendisliği alanında doktorası olan Wei, oyunda yeni değil. Wei, 2017’den bu yana yönetim kurulu üyeliği ve 1998’de başlayan TSMC’deki uzun görev süresiyle hem deneyimi hem de yeniliği temsil ediyor. TSMC hızla gelişen teknoloji ortamında ilerlerken onun liderliği çok önemli olacak.

TSMC’nin rolü teknoloji dünyasında merkezi bir öneme sahip. Yalnızca Apple ve Nvidia gibi devler için önemli bir tedarikçi değil; etkisi tüm dünyaya yayılıyor. Şirketin hisseleri, yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem ve 5G teknolojisi gibi gelişen sektörlerdeki kritik rolünü yansıtan etkileyici bir büyüme kaydetti.

Şirketin gelecek planları da geçmişteki başarıları kadar iddialı. Üretiminin büyük bir kısmı Tayvan’da olan TSMC, şubelere açılıyor. Almanya, Japonya ve Arizona’daki yeni tesisler, üretim tabanını çeşitlendirmeye yönelik stratejik bir hamle anlamına geliyor. Bu sadece küresel talebin karşılanmasıyla ilgili değil; Tedarik zinciri risklerinin her zamankinden daha belirgin olduğu bir dünyada bu akıllıca bir oyun.

 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu